Kanser hastası olan çocukların bakım vericilerine evde yapılan eğitimin bakım yükü depresyon ve yaşam doyumuna etkisi
The effects of home education on caregiver care burden depression and life satisfaction for caregivers of children with cancer patients
- Tez No: 530146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI HACIALİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, kanser hastası olan çocukların bakım vericilerinin eğitilmeleri ile bakım yüklerinin azaltılması, depresyon düzeylerinin düşürülmesi ve yaşam doyumlarının arttırılmasıdır. Materyal ve Metot: Araştırma, ön-test son-test tek gruplu yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri Mayıs 2017 – Eylül 2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın evrenini lösemi veya lenfoma tanısı alan, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde kayıtlı, Erzurum il merkezinde oturan, 6-12 yaş aralığında kanser hastası çocuğa bakım veren bireyler oluşturmuştur. Araştırma, örneklem seçme yoluna gidilmeden araştırmaya katılmayı kabul eden 30 bakım verici üzerinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında ''Hasta Tanıtım Formu'' ''Bakım Verici Tanıtım Formu'' ''Bakım Verme Yükü Ölçeği'' ''Beck Depresyon Ölçeği'' ''Yaşam Doyumu Ölçeği'' kullanılmıştır. Katılımcılara kanser ve tedavisine yönelik hazırlanmış olan eğitim ev ziyaretleriyle sunulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılım ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Bulgular: Eğitim öncesinde bakım vericilerin bakım yüklerinin orta seviyede depresyon düzeylerinin düşük ve yaşam doyumlarının orta seviyede olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effects of Home Education on Caregiver Care Burden Depression and Life Satisfaction for Caregivers of Children with Cancer Patients Aim: The aim of this study is to reduce care burden, decrease depression levels and increase life satisfaction by educating caregivers of children with cancer. Materials and Methods: The research was conducted as quasi-experimental with pre-test post-test. The data were collected between May 2017 and September 2018. The population of the study consisted of individuals who were diagnosed with leukemia or lymphoma, who were registered in Atatürk University Health Research and Application Center and who were living in the city center of Erzurum and gave care to the cancer patient between the ages of 6-12. The study was conducted on 30 caregivers who agreed to participate in the study without sampling. Data collection ''Patient Information Form'' ''Care Verification Form'' ''Care Delivery Burden Scale'' ''Beck Depression Scale'' ''Life Satisfaction Scale'' were used. Participants were presented with home visits prepared for cancer and treatment. In the evaluation of data; percentage distribution, and independent groups t test were used. Results: Prior to the training, it was determined that the care burden of caregivers was moderately low levels of depression and life satisfaction was moderate.