Hematoloji-onkoloji kliniklerinde tedavi gören çocukların yakınlarının sosyal destek sistemleri ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between social support systems and anxiety levels of caregivers of children undergoing treatment in pediatric hematology-oncology clinics
- Tez No: 932381
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde sağlıkla ilgili iyileştirme çalışmaları sürekli olarak devam etmektedir. Gerçekleştirilen bu gelişmelerle birlikte insan ömrü uzamaya başlamıştır. Ancak kansere yakalanan insan sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Kanser hastalıkları insan sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklardan birisi olarak görülmektedir. Kanser hastalığının tedavisinde yaşanan gelişmelerden dolayı kanser çoğunlukla ölümle sonuçlanan bir hastalıktan evde ya da hastane ortamında bakımı gereken, uzun süre tedavi gerektiren kronik bir hastalığa dönüşmüş durumdadır. Her yıl birçok sayıda çocuğa da kanser teşhisi konulmakta ve bu sayı giderek artmaktadır. Bu araştırmanın amacı, bir üniversite hastanesindeki Çocuk Hematoloji ve Onkoloji kliniklerinde kanser hastası olan 18 yaş altındaki çocuklara bakım veren hasta yakınlarının, hastalık sürecinde algıladıkları sosyal destek düzeyleri ile yaşadığı kaygı durumu arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın deseni tarama modelinde yapılandırılmıştır. Çalışma, bir üniversite hastanesinde 01.10.2023-30.05.24 tarihleri arasında, Ankara ilinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına bağlı Çocuk Hematoloji ve Onkoloji kliniklerinde tedavi gören 18 yaş altındaki çocuklara bakım veren hasta yakınları ile gerçekleştirilmiştir. Hastanede bulunan hasta sayısının az olması nedeniyle örneklem tam sayım olarak seçilmiştir. Örneklemin alındığı kurumun, çocukların ebeveynlerinin ve etik kurulun onayı alınan araştırmada“Hasta Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri”kullanılarak bilgi toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; katılımcıların algılanan sosyal destek düzeylerinin orta seviyenin üzerinde olduğu bulunurken, kaygı düzeylerinin ise orta seviyede olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda hastalara bakım veren bireylerin kaygı düzeylerini etkileyen risk faktörlerine yönelik eğitimlerin düzenlenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Improvement efforts related to health continue to progress constantly today. These advancements have led to an increase in human lifespan. However, the number of people diagnosed with cancer is also rising steadily. Cancer diseases are considered one of the most significant threats to human health. Due to developments in cancer treatment, it has transformed from a disease mostly resulting in death to a chronic condition requiring long-term care either at home or in hospital settings. Every year, a considerable number of children are diagnosed with cancer, and this number is increasing. Both the patient and the caregiver are affected by the stress that accompanies the disease process. The aim of this study is to determine the relationship between the perceived social support levels and the anxiety experienced by the relatives of patients who care for children under the age of 18 with cancer in the Pediatric Hematology and Oncology clinics of a university hospital. The design of the study was structured in the screening model. The study was conducted between 01.10.2023 and 30.05.24 in Ankara province with relatives of patients who care for children under the age of 18 who are treated in the Pediatric Hematology and Oncology clinics of the Department of Child Health and Diseases. The sample was chosen as a complete census due to the small number of patients in the hospital. In the study, which received approval from the institution where the sample was taken, the parents of the children and the ethics committee, information was collected using the“Patient Information Form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, State-Trait Anxiety Inventory”. As a result of the analyses, it was found that the perceived social support levels of the participants were above the medium level, while their anxiety levels were found to be at a medium level. In line with these results, it can be suggested that trainings be organized regarding the risk factors affecting the anxiety levels of individuals who provide care to patients.