İzmir ilinde fonksiyonel konstipasyon sıklığı ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Functional constipation frequency and related factors in İzmir
  1. Tez No: 530149
  2. Yazar: İSMAİL ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı İzmir ilinde fonksiyonel konstipasyon sıklığını ve fonksiyonel konstipasyonun OKB ve kişilik özellikleri başta olmak üzere çeşitli faktörlerle ilişkisini belirlemektir. Yöntem: Bu çalışma, kesitsel tanımlayıcı bir araştırma olarak planlanmıştır. İzmir ili 11 merkez ilçesinin her birinden rastgele örneklem yöntemiyle belirlenen 11 Aile Sağlığı Merkezi (ASM)'nde, 1 Ekim 2017- 31 Kasım 2017 tarihleri arasında, herhangi bir nedenle ASM'ye başvuran 18 yaş ve üzeri 990 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan kişilere yüz yüze görüşme yöntemiyle, araştırmacı tarafından ROME IV kriterleri esas alınarak oluşturulmuş anket ile Mini-International Neuropsychiatric Interview içerisindeki OKB modülü ve On Maddeli Kişilik Envanteri uygulanmıştır. İstatistiksel analizler, SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Tanımlayıcı sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma; kategorik değişkenler için sıklık ve yüzde dağılımları verildi. Kategorik bağımsız değişken ile bağımlı değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi uygulandı. Ortalamaların karşılaştırılmasında ise t-testi kullanıldı. Bağımsız grupların ortalamalarının kıyaslanmasında ANOVA analizi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık için p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the prevalence of functional constipation in the province of Izmir and the relationship between functional constipation with OCD, personality traits and various factors. Method: This study was planned as a cross-sectional descriptive study. A total of 990 persons aged 18 years and older who applied to ASM for any reason between 11 October 2017 and 31 November 2017 were included in the study. Persons who volunteered to participate in the study were interviewed by the researcher on the basis of ROME IV criteria and OCD module in Mini-International Neuropsychiatric Interview and Ten Item Personality Inventory. Statistical analysis was performed using SPSS 22.0 package program. Mean, standard deviation for descriptive continuous variables; Frequency and percentage distributions were given for categorical variables. Chi-square test was used to compare categorical independent variables and dependent variables. The t-test was used to compare the means. ANOVA analysis was used to compare the means of independent groups. A p value of