Yaşlılarda kognitif eğitim ve fiziksel egzersiz kombinasyonunun fiziksel ve bilişsel iyilik üzerine etkileri
Effects of the combination of cognitive training and physical exercise on physical and cognitive well-being in older adults
- Tez No: 930251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN İLÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatrik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilişsel eğitim ve fiziksel egzersizleri içeren kombine bir eğitim programının toplumda yaşayan yaşlıların kognitif ve fiziksel gelişimi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma, randomize kontrollü bir çalışma olup, İzmir ilinde yaşayan 60 yaş üzeri gönüllü kişiler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Randomize olarak iki gruba ayrılan katılımcılarda Kontrol Grubunda (n=22) yer alanlar haftada 3 gün 15dk süreli fiziksel egzersiz programına katılırken, Çalışma Grubundakilere(n=22) ek olarak bilişsel ve fiziksel egzersizlerin yer aldığı oyun temelli egzersiz programı uygulanmıştır. 12 hafta süren programın başlangıç ve bitiminde tüm katılımcıların yürüme hızı, mobilite ve denge düzeyleri, reaksiyon süresi ve kognitif durumları değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 20.0 for Windows İstatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uymayan veriler ortanca ve çeyrekler arası açıklık olarak belirtilmiştir. Her iki grup arasındaki farkın karşılaştırılmasında parametrik olmayan yöntemlerde Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Gruplar arası farkların karşılaştırılmasında Wilcoxon Sıralı İşaretler Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the impacts of a combined training program that includes cognitive training and physical exercises, on the cognitive and physical development of community-dwelling older adults. This research was designed as a randomized controlled trial and conducted with voluntary participants over 60 residing in İzmir, Turkey. Participants were randomly assigned to two groups. The Control Group (n=22) participated thrice a week in a physical exercise program for 15 minutes per session. In addition to this program, the Study Group (n=22) engaged in a game-based exercise program that included cognitive and physical exercises. The program lasted 12 weeks, and all participants were assessed at the beginning and the end of the intervention regarding walking speed, mobility, balance levels, reaction time, and cognitive status. Data were analyzed using the SPSS 20.0 for Windows statistical package. Non-normally distributed data were reported as median and interquartile range. The Mann-Whitney U test was used to compare differences between the two groups, while the Wilcoxon Signed-Rank Test was used to compare intra-group differences. A significance level of p < 0.05 was considered statistically significant. The median age of the participants was 67 years, with an age range of 60 to 81 years. Of the participants, 80.5% (n=33) were female, 56.1% were married, 41.5% lived alone, and 46.3% were university graduates. In the Study Group, significant improvements were observed between baseline and post-intervention assessments in the following tests: 10-meter Walk Speed, 10-meter Walk Speed with Cognitive Task, Timed Up and Go (TUG) Standard, Timed Up and Go (TUG) with Cognitive Task, Tinetti Balance and Gait Assessment, Montreal Cognitive Assessment (MoCA), and Reaction Time (p < 0.05). When comparing the 12-week changes in both groups, the Study Group showed statistically significant improvements in the 10-meter Walk Speed and Tinetti Balance and Gait Assessment scores (p < 0.05). The findings of this study indicate that, among individuals over the age of 60, a combined exercise training program that includes both game-based activities and physical exercises significantly enhances cognitive function, walking speed, mobility, balance, and reaction time. Additional research is necessary to better assess the impact of game-based exercises on older populations with varying cognitive and functional abilities.