Muhasebe standartlarına göre stokların ve satışların bağımsız denetimi
To standarts of accounting independent audit of stocks and sales
- Tez No: 530158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ERCAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türkiye' de bağımsız denetime tabi olan firmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde bağımsız denetime tabi olan tüm şirketlerin finansal tablolarının raporlanmasında Türkiye Muhasebe Standartları/ Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS)' nı dikkate almaları gereklidir. İşletmenin varlıklarında önemli bir yere sahip olan Stok ve işletmelerin karıyla doğrudan ilişkili olan Satış hesapları işletme dışındaki bilgi kullanıcıları ve işletme yönetimi açısından da önemli bir yere sahiptir. Globalleşen dünyamızda uluslar arası firmaların bilgi kullanıcılarının ulaşmak istedikleri bilgilere kolay ulaşması ve anlaşılabilir olması için Uluslar arası Finansal Raporlama standartları(UFRS) ile tek düzelik sağlanmaya çalışılmıştır. Böylelikle firmaların uluslar arası alanda rekabet edebilmesi kolaylaşmıştır. İşletmelerin bilgi kullanıcılarına doğru bilgi verebilmesi için, işletme yönetimin finansal tablolarda stokları TMS 2 stoklar açısından uygulamada ne gibi etkileri olduğunu kapsamlı şekilde inceleyerek ve denetiminin yapılırken finansal tablolarda nelere dikkat edileceğini açıkça ele alınmıştır. Bu çalışmada, stokların yanı sıra satış hesaplarının TFRS 15 müşteri Sözleşmelerinden Hasılat standardında düzenlenen hususlar doğrultusunda finansal tablolara nasıl raporlanacağını ayrıca finansal tabloların denetiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has been increasing day by day the number of companies that are subject to audit. the reporting of financial statements that are subject to independent audit of all companies in our country, Turkey Accounting Standards / Turkey Financial Reporting Standards (IAS / IFRS) which take into account is necessary. Sales accounts, which have an important place in the assets of the enterprise and which are directly related to the profits of the enterprises, also have an important place in terms of information management and business management. In our globalizing world, international companies have been tried to obtain a uniformity by means of International Financial Reporting Standards (IFRS) so that the information users of the international companies can easily reach and understand the information they want to reach. Thus, it has become easier for companies to compete in the international arena. In order to provide accurate information to the users of the information, the Company has examined the effects of the management in the financial statements on the inventories in terms of TMS 2 inventory and comprehensively examined what will be considered in the financial statements. In this study, in addition to inventories, it is examined how sales accounts will be reported to TFRS 15 customer contracts in accordance with the Revenue standard and what should be considered in the audit of financial statements.