Dış ticaret işlemlerinin Uluslararası Muhasebe Standartları (UMS) ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına (UFRS) göre muhasebeleştirilmesi
(Accounting for foreign trade transactions according to the International Accounting Standards (IAS) and International Financial Reporting Standards (IFRS)
  1. Tez No: 493006
  2. Yazar: LUQMAN ABED ATIYAH ATIYAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tüm dünyada ortak bir muhasebe dilinin oluşturulması için uluslararası muhasebe standartları oluşturulmuştur. Avrupa Birliği, birliğe üye ve aday olan tüm ülkelerden bu standartlara uyum sağlamalarını talep etmiştir. AB'ye adaylık sürecinde olan Ülkemizde de bu standartlar 2005 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, UMS 2 Stoklar, UMS 18 Hasılat, UMS 21 Kur Değişiminin Etkileri, UMS 23 Borçlanma Maliyetleri ve UFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat Standartları incelenmiş, bu standartlara göre işletmelerin dış ticarette elde ettiği hasılatın ne şekilde muhasebe kayıtlarına alınması gerektiği ortaya konmuştur. Bu standartlara göre vadeli satışlardaki vade farkları ile yurtdışı satışlardan doğan kur farkları satış tutarından ayrıştırılarak kayda alınmalıdır. Bu kapsamda çalışmanın uygulama bölümünde işletmenin Tekdüzen Hesap Planı'na göre yapmış olduğu ve söz konusu bu standartlara göre yapması uygun olan kayıtlara yer verilmiş, işletmenin 31.12.2017 tarihli gelir tablosunun hasılat kısmı TMS'lere göre yeniden düzenlenmiştir
Özet (Çeviri)
International accounting standards have been created to generate a common accounting language all over the world. The European Union requested all EU member states and candidate to comply with these standards. These standards were began to be applied in our country as of 2005 during the candidacy process of to the EU. In this study, IAS 2 Inventories, IAS 18 Revenue, IAS 21 the Effects of Change in Foreign Exchange Rates, IAS 23 Borrowing Costs and IFRS 15 Revenue from Contracts with Customers were examined and it was revealed according to the standards in what way the businesses should enter revenues from foreign trade in the accounting records. According to these standards, late interests in instalment sales and exchange differenced due to foreign sales must be separated from each other and recorded then. In this context, in the application part of the study, records of business made according to the uniform accounting plan and in compliance with said standards are included and the revenue part of the income statement of business dated 31.12.2017 is rearranged.