Wi-Fi ve nesnelerin interneti teknolojileri kullanılarak güncel hava durumu verileri ile tarla sulama sisteminin gerçekleştirilmesi
Design of agricultural irrigation system with weather forecasting data by using wi-fi and internet of things technologies
- Tez No: 530188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL MURAT ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte günlük hayatta yer bulmaya başlayan teknolojilerden olan Nesnelerin interneti (IoT), internet bağlantısı bulunduğu müddetçe birbiriyle etkileşime girebilen ve kendi aralarında konuşabilen nesneler ağı olarak bilinmektedir. IoT teknolojisine dayanan akıllı tarım verimin artırılması ve atıkların azaltılması gibi avantajlarıyla dikkat çekmektedir ve yeni çalışmalara konu olmaktadır. Bu çalışmada, yerleşim mekânları dışında veya uzak konumlarda bulunan tarım alanlarının kontrolünü sağlayan, kullanıcı arayüzü ile bitki sulama işlemi ve süreç takibine izin veren bir akıllı sulama sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem, NodeMcu sayesinde Wi-Fi teknolojisi ile mekân ve zamandan bağımsız olarak sulama işlemini gerçekleştirmekte ve gerçek zamanlı olarak çalışabilmektedir. Farklı bitkilerin farklı miktarda suya ihtiyaç duyduğu ve farklı sıcaklık değerleri ile verimli sonuçlar verdiği bilindiğinden, bu değerler kablosuz iletim aracılığı ile web sunucusu veri tabanına gönderilerek kullanıcılar tarafından izlenmesi sağlanabilmekte, aynı gün yağış beklenmesi durumunda ise sulama işlemi otomatik olarak ertelenebilmektedir. Bu şekilde nem ve sıcaklık değerlerine göre hem verimli bitki üretimi hem de etkin su yönetimi ile su tasarrufu sağlanarak, tarım alanlarında kullanılabilecek etkin bir sistem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT), which is one of the technologies that started to find places in daily life with technological developments, is known as a network of objects that can interact with each other as long as there is internet connection. Smart agriculture based on IoT technology draws attention to new advantages such as increasing efficiency and reducing waste. In this study, a smart irrigation system has been developed to allow control of the agricultural areas located out of town or in farther locations and to enable the process of plant irrigation and process monitoring with the user interface. The developed system which under control of NodeMcu and using Wi-Fi technology performs the irrigation process independent of time and space and can work in real-time. It is known that different plants need different amount of water and give efficient results with different temperature values. These values can be sent to the web server database via wireless transmission and can be monitored by the users. In this way, an effective system that can be used in agricultural areas has been developed to save water with both efficient plant production and effective water management according to humidity and temperature values.