The effect of humic acid applications on yield and yield components of cotton (Gossypium hirsutum L.)
Hümik asit uygulamalarının pamuğun (Gossypium hirsutum L.)verim ve verim unsurlarına etkisi
- Tez No: 530189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, hümik asit uygulamalarının pamuğun verim ve verim unsurlarına etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Araştırma, Şanlıurfa ili Hilvan ilçesi Doğrular köyünde 2014 yılı yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde 3 tekrarlamalı, her parsel 4 sıralı, 70 cm sıra arası ve 15 cm sıra üzeri mesafe olarak 6 Mayıs 2014 tarihinde ekilmiştir. Denemede bitki materyali olarak Stoneville 468 pamuk çeşidi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; kütlü pamuk verimi 393.44 kg/da ile 504.20 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek kütlü pamuk verimi, bitki boyu, lif uzunluğu, koza kütlü pamuk ağırlığı ve 100 tohum ağırlığı topraktan 200 g X yapraktan 37.5 g hümik asit uygulama interaksiyonundan; koza sayısı ve meyve dalı sayısı topraktan 100 g hümik asit uygulamasından, lif indeksi ve lif inceliği topraktan 200 g hümik asit uygulamasından ve lif kopma dayanıklılığı ise topraktan 300 g hümik asit uygulamasından elde edilmiştir. Hümik asit uygulamalarının erkencilik ve çenet sayısı üzerinde ise önemli bir etkisinin olmadığı, odun dalı sayısını ise azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, incelenen tüm özelliklere yapraktan hümik asit uygulamalarının istatsitiki olarak herhangi bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of humic acid applications on yield and yield components of cotton. The study was carried out in split plots with 3 reps in Dogrular village of Hilvan province, Sanliurfa, Turkey. Each plot was consisted of 4 rows with 70 cm apart and intrarow spacing of 15 cm. The cultivar St-468 was used in the experiment and was planted on May 6, 2014. According to the experiment results, seed cotton yield ranged from 393.44 kg/da to 50420 kg/da. The highest seed cotton yield, plant height, fiber length, seed cotton weight per boll and the highest seed index were obtained from the combination of 200 g soil application + 37.5 g foliar application. The highest number of boll per plant and number of sympodia were obtained from 100 g humic acid application. The highest fiber index and lif inceliği were obtained from 200 g humic acid application. Fiber strength was highest in 300 g humic acid application. Based on the results, it was observed that application of humic acid had no effect on earliness and number of carpels humic acid applications had also negative effect on number of monopodia. In addition to these, foliar application of humic acid had statistically no significant effect on the traits investigated in this study.