Biber kök boğazı yanıklığı hastalığına dayanıklı biber genotiplerinin moleküler işaretleyiciler yardımı ile doğrulanması
Verification of phytophthora blight resistant chili pepper genotypes via marker assisted selection
- Tez No: 530228
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Phytophthora ile mücadelede en uygun ve etkili yöntem dayanıklı çeşitlerin kullanılmasıdır. Bu çalışmada, biber kök boğazı yanıklığı hastalığına dayanıklı olarak geliştirilmiş biber hatlarının etmene karşı poligenik dayanıklılığı, üç kromozom üzerinde yer alan moleküler işaretleyiciler ile belirlenmiştir. Çalışmada baharatlık biber üretimine uygun olarak kabul edilen Sena çeşidi duyarlı ana ebeveyn olarak kullanılmış ve CM 334 ve Perennial genotipler baba dayanıklılık kaynağı olarak kullanılmıştır. Otuz iki genotip, P10, P5 ve P2 kromozomları üzerinde yer alan ASC 037, ASC 031 ve ASC 035 işaretleyicileri ile taramıştır. Farklı dayanıklılık kaynaklarından elde edilen kırmızı biber hatlarının on üç tanesi, elektroforetik kromatogramlara göre P2, P5 ve P10 üzerinde yer alan üç işaretleyicinin tümüne pozitif sinyal vermiş ve poligenik dayanıklılık sergilemiştir. Üç farklı hat P5 ve P10 kromozomu üzerinde birbirinden bağımsız olarak bir dayanıklılık genine sahip olmuştur. Sadece T12 hattı, hem P2 hem de P10 kromozomunda olmak üzere iki dayanıklılık genine rastlanmıştır.. Moleküler destekli seleksiyon, Phytophthora'ya dayanıklı kırmızı biber hatlarının belirlenmesinde etkin bir yöntem olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most cost-effective method for preventing Phytophthora blight is to use resistant cultivars. In this study, the polygenic resistance of improved pepper lines to Phytophthora blight were screened by molecular markers where took place on three chromosomes in pepper. Sena variety registered as suitable for spice pepper production was used as susceptible female donor and CM 334 and Perennial genotypes were used as male resistance sources. Thirty two genotypes were screened by ASC 035 marker placed on chromosomes P10, ASC 037 on P5 and ASC 031 on P2. Twelve of these improved chili pepper lines from different resistance sources were exhibited polygenic resistance according to electrophoretic signals to all of three markers placed on P2, P5 and P10. Three different lines had one resistance gene on P5 and on P10 independently. Only T12 line held two resistance genes on both P2 and P10. Marker assisted selection was found useful for improving Phytophthora resistant chili pepper lines.