Avrupa Merkez Bankası politikalarının seçilmiş Avrupa Birliği üyesi ülkelere ve Türkiye'ye etkisi
The effects of European Central Bank policies to selected European Union countries and Turkey
- Tez No: 530277
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin para politikalarını tek elden yürütmek amacıyla 1998 yılında Avrupa Merkez Bankası kurulmuştur. Bugün itibariyle Euro Bölgesine üye 19 ülkenin para politikasını tek elden yürüten Avrupa Merkez Bankasının politikaları hem 19 ülke için hem de üçüncü ülkeler için oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Avrupa Merkez Bankası politikalarının seçilmiş ülkeler üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada 2006Q1-2017Q4 dönemi dikkate alınarak, Avrupa Merkez Bankası para politikası şoklarının (kısa vadeli gölge faiz oranlarındaki değişim, SSR) Almanya, İtalya, İspanya, Portekiz, İrlanda, Birleşik Krallık, Yunanistan ve Türkiye'nin makroekonomik göstergeleri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Analizlerde Yapısal VAR (Structural Vector Autoregressive) modellerinden yararlanılmıştır. Analizler sonucunda, SSR'deki bir standart sapmalık şoka, sanayi üretim endeksi, Yunanistan ve İrlanda hariç diğer ülkelerde negatif tepki vermiştir. SSR'deki bir standart sapmalık şoka; Almanya, İspanya, Portekiz ve İrlanda'da tüketici fiyat endeksi negatif; Almanya, İspanya, İtalya ve Yunanistan'da nominal efektif döviz kuru pozitif; İtalya ve İrlanda'da doğrudan yabancı sermaye yatırımları, pozitif tepki vermiştir. Tepkilerin şiddeti ve süresi ülkeler arasında farklılık göstermektedir. Ayrıca, Türkiye'de SSR'deki bir birimlik pozitif bir şok TCMB gecelik borç alma faiz oranlarını pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In 1998, the European Central Bank (ECB) was established to carry out the monetary policies of the member states of the European Union from a single source. As of today, the ECB's policies which enforce the monetary policy of the 19 member states of the Euro Area from one hand are very important for the third countries, both for 19 countries. The aim of this study is to reveal the effects of ECB policies on selected countries. In this study, the ECB's monetary policy shocks' (short-term shadow interest rates, SSR) effects on Germany, Italy, Spain, Portugal, Ireland, United Kingdom, Greece and Turkey's macroeconomic indicators of 2006Q1-2017Q4 period were analyzed using structural VAR (Structural Vector Autoregressive) models in the data. As a result of the analysis, the industrial production index reacts negatively to a standard deviation in the SSR in all countries except Greece and Ireland. Consumer prices index reacts negatively to a standard deviation in the SSR in Germany, Spain, Portugal and Ireland. Nominal effective exchange rates reacts positively to a standard deviation in the SSR in Germany, Spain, Italy and Greece. Foreign direct investment reacts positively to a standard deviation in the SSR in Italy and Ireland. Intensity and duration of reactions vary between countries. Also, a positive shock in the SSR affects positively the TCBM's interest rates on borrowing overnight in Turkey.