Elektrokimyasal histamin sensörü için modifiye elektrot tasarlanması ve uygulamaları
Design and applications of electrochemical histamine sensors based on modified electrode
  1. Tez No: 530278
  2. Yazar: FATMA GÖKÇEN BÜTÜNER BİNARBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMAHAT KÜÇÜKKOLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çeşitli gıdaların biyojenik amin içeriği, potansiyel toksisitesi nedeniyle çok önemlidir. Biyojen aminlerin yüksek konsantrasyonlarda gıda zehirlenmesi riski bulunurken, ılımlı seviyeler gıda intoleransına neden olabilir. Bir biyojen amin olan histaminin yüksek miktarlarda alımı gıda zehirlenmesi için risk oluşturmaktadır. 8-40 mg histamin alımı düşük, 40-100 mg histamin alımı orta, 100 mg'ın üzerinde histamin alımı ise şiddetli bir gıda zehirlenmesine yol açmaktadır. Bu tez çalışmasında, pillar[5]aren maddesi kullanılarak histaminin kantitatif analizinin yapılabilmesi için yeni bir elektrokimyasal sensör geliştirildi. Çalışmada camsı karbon elektrot yüzeyleri modifiye edilerek modifiye elektrot hazırlandı. Hazırlanan elektrotun yüzey morfolojileri ve elektrokimyasal özellikleri taramalı elektron mikroskopu (SEM), atomik kuvvet mikroskopu (AFM), dönüşümlü voltametri (CV) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) yöntemleri ile incelendi. Ayrıca modifiye elektrotlar için optimum çalışma koşulları ve performans faktörleri de belirlendi. GCE/Jel/Pillar[5]Aren için doğrusal çalışma aralığı 0,16-1,43µM olarak, gözlenebilme sınırı (LOQ) 0,25 µM ve tespit limiti (LOD) ise 0,08 µM bulundu. Bu elektrotlar ile gıda numunelerinde histamin tayini yapılarak elektrotların kullanılabilirliği araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The biogenic amine content of a variety of foods has been widely studied because of their potential toxicity. At high concentrations there is a risk of food intoxication, whereas moderate levels can lead to food intolerance. Histamine intake in high amounts causes food poisoning. 8-40 mg histamine intake, low, 40-100 mg histamine intake medium, histamine intake above 100 mg causes severe food poisoning. In this thesis, electrochemical sensor for the quantitatively analyze of histamine will be developed using pillar[5]arene modification methods. For this, the glassy carbon electrodes surfaces was modified with pillar[5]arene which dispersed in gelatin solution. Surface morphologies and electrochemical properties of the prepared electrodes were investigated by scanning electron microscopy (SEM), atomic force microscopy (AFM), alternating voltammetry (CV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). In addition, optimum working conditions and performance factors for the modified electrodes were also determined. For GCE/Jel/Pillar[5]aren, the linear working ranges were, 0,16-1,43µM limits of detection were 0,08 µM, The availability of prepared electrodes was investigated by detection of histamine in food samples.