Bornova ikinci ürün koşullarında bazı soya genotiplerinin verim, agronomik ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield; agronomic and quality properties of some soybean genotypes in bornova under double crop conditions
  1. Tez No: 530287
  2. Yazar: KUDDUSİ ERSİN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, Bornova ikinci ürün koşullarında bazı soya genotiplerinin verim, agronomik ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2014 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma ve uygulama tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak; TAGEM bünyesindeki araştırma enstitülerince geliştirilmiş olan BATEM 223, BDUS-04, KASM-03, KANA, KASM-02, BATEM 207, BATEM 306, BDSA 05, BATEM 317 ve KAMA olmak üzere 10 adet ileri kademede (F9) hat ve ARISOY, ATAEM-7, BRAVO, NOVA soya çeşitlerinde oluşan kontrol grubu olarak 4 adet çeşit kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları desenine göre 4 tekrarlı olacak şekilde kurulmuştur. Bradyrhizobium japonicum bakterisi ile inokülasyon yapılan soya tohumlukları 24 Haziran tarihinde m2'de 45 bitki olacak şekilde ekimi yapılıp 4 Temmuz tarihinde homojen çıkışlar gerçekleşmiştir. Kültürel işlemlerin ardından 15 Ekim'de bitkilerin fizyolojik olumuyla beraber hasatta başlanmış sonrasında harmanlama işlemi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre soya çeşit adayları arasında ham yağ oranı en yüksek olan genotip aynı zamanda en yüksek tane verimine sahip olan KASM 03 den elde edilmiştir (%22,01). En yüksek ham protein oranı ise BDUS 04 genotipinde % 49,23 ile gerçekleşmiştir. Tane verimi bakımından dekara 417,0 kg ile KASM 03 ilk sırada yer alırken BATEM 317 403,4 kg ile ikinci sırada ve BATEM 306 388,2 kg ile onu takip etmiştir. Erkencilik açısından 97 günde NOVA çeşidi en erkenci çeşit olup, BRAVO çeşidi 98 gün ve ARISOY çeşidi de 100 günde hasat olgunluğuna ulaşmıştır. Soya genotipleri arasında KASM 02 hattının 96,5 gün ile Bornova ekolojik koşullarında erkencilik bakımından ümitvar genotip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine yield and important agronomic and quality of trait some soybean varieties and lines which are grown under double crop conditions in the Bornova IZMIR. The study was conducted at the experimental area of Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Ege University in 2014. In this study, 10 advanced (F9) soybean lines improved by General Directorate of Agricultural Research and Policies (BATEM 223, BDUS-04, KASM-03, KANA, KASM-02, BATEM 207, BATEM 306, BDSA 05, BATEM 317, KAMA) and 4 standard varieties (ARISOY, ATAEM-7, BRAVO, NOVA) were used as plant materials. Field trials were conducted in a randomized complete block design with 4 replications. Sowing date was at 24 June. The seeds inoculated with Bradyrhizobium japonicum bacteria, were sown in June after wheat harvest by hand over 45 plants per square meter. Emergence date was homogenous as on July 4th. In this process, observations were taken according to the desired characteristics and noted. The trial was harvested on October 15 and the blending process was continued. As a result of this research, 22,01% oil ratio was obtained from the promising genotype KASM 03 which has the highest grain yield in current research and BDUS 04 had higher protein ratio (49,23%) among the varieties and other genotypes. KASM 03 (417,83 kg/da), BATEM 317 (403,40 kg/da) and BATEM 306 (388,20 kg/da) lines provided the best result for grain yield while NOVA (97 day), BRAVO (98 day) and ARISOY (100 day) soybean varities and KASM 02 (96,5 day) lines provided the best result in earliness.