Kripto para birimleri ile kara para aklama ve terörizmin finansman riskinin FATF tavsiyeleri çerçevesinde incelenmesi
Analysis of the risk of money laundering and terrorist financing through cryptocurrency in the framework of FATF recommendations
  1. Tez No: 530288
  2. Yazar: MUSAB AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKŞAN ARTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Geleneksel ödeme sistemlerine alternatif olarak ortaya çıkan kripto para birimleri, kullanıcılarına maliyet avantajı ve hızlı transfer gibi avantajlar sağlamaktadır. Bununla beraber merkezi olmayan yapısı, anonim hesaplar üzerinden hesap açılışının gerçekleşebilmesi ve siber saldırılara açık olması nedeniyle kripto paraların aklama ve terörizmin finansmanında kullanılmasına da neden olabilmektedir. Kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede önemli bir rol oynayan ve OECD bünyesinde bağımsız bir organ olarak faaliyet gösteren FATF, 2014 yılında yayınladığı“Virtual Currencies Key Definitions and Potential AML/CFT Risks”adlı raporda, kripto para birimlerinin terörizmin finansmanı ve aklama faaliyetlerine ilişkin potansiyel risklerine dikkat çekmiştir. Bu çalışmada, öncelikle kara para aklama ile terörizmin finansmanına dair temel kavramlar, aklama ile terörizmin finansmanı yöntemleri ve suçların önlenmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştiren uluslararası kuruluşlar araştırılmıştır. Bu bağlamda kripto para birimlerinin ilgili suçlara ilişkin taşıdığı potansiyel riskler ele alınarak; söz konusu riskler FATF tavsiyeleri çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As an alternative to traditional payment systems, the cryptocurrencies offer advantages such as cost advantage and fast transfer. However, due to its decentralized structure, it is possible to open an account via anonymous accounts and to be at risk of cyber attack, it can also lead to the use of coins for money laundering and terrorism financing. FATF, which plays an important role in the fight against money laundering and the financing of terrorism and operates as an independent body within the OECD, published report“Virtual Currencies Key Definitions and Potential AML/CFT Risks”in 2014 and drew attention to the potential risks of crypto currencies regarding money laundering and terrorism financing. In this study, firstly the basic concepts of money laundering, methods of money laundering and terrorism financing, and international organizations that work to prevent these crimes were researched. The potential risks of the cryptocurrencies were discussed and these risks were evaluated within the framework of the FATF recommendations.