Yaşam temelli öğrenme yaklaşımının 6. sınıf öğrencilerinin elektriğin iletimi ünitesine yönelik başarı, tutum ve motivasyonları üzerine etkisi
Effects of the context based learning approach applied at class 6 electricity transportation on success, attitude and motivation of students
- Tez No: 530294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6. Sınıf Fen Bilimleri müfredatı içerisinde yer alan“Elektriğin İletimi”ünitesinde kullanılan Yaşam Temelli Öğrenme yaklaşımının öğrencilerin Fen Bilimleri dersine yönelik başarı, tutum ve motivasyonları üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırma grubunu Çankırı'da bulunan bir ortaokuldaki 6. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Bu çalışma grubunda yer alan toplam öğrenci sayısı 50'dir. Çalışmanın deney grubu (n=24) ve kontrol grubu (n=26) öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 'Akademik Başarı Testi', 'Fen Bilimleri Dersine Yönelik Motivasyon Ölçeği' ve 'Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği' ile toplanmıştır. Akademik Başarı Testi araştırmacı tarafından Elektriğin İletimi ünitesi ile ilgili kazanımları kapsayacak şekilde çoktan seçmeli 33 sorudan oluşturulmuştur. Hazırlanmış olan bu test uzman görüşü alınarak kapsam geçerliliğinin yeterli olduğu sonucuna ulaşılmış, gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra bir ön test ile madde güçlükleri, ayırt edicilik indeksleri ve güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Ön uygulama sonunda testten iki soru çıkartılmış ve gerekli düzeltmeler yapılarak kapsam geçerliliği sağlanacak şekilde başarı testine son şekli verilmiştir. Oluşturulmuş olan başarı testinin güvenirliği 0,71 olarak hesaplanmıştır. Çalışmada, ortaokul öğrencilerine ait Fen Bilimleri dersine yönelik motivasyonu belirlemek amacıyla Dede ve Yaman (2008) tarafından geliştirilmiş olan“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Bu testten alınan puanlar, öğrencilerin Fen Bilimleri dersine yönelik motivasyon düzeylerini göstermektedir. Ölçek“Tamamen Katılıyorum, Katılıyorum, Kararsızım, Katılmıyorum, Hiç Katılmıyorum'' şeklinde beşli likert dereceleme ölçeği olup 22 maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin yapılan araştırma için Cronbach Alpha (a) güvenirlik katsayısı 0,90 olarak hesaplanmıştır. Motivasyon ölçeğine ek olarak öğrencilerin Fen Bilimleri derslerine yönelik tutumlarını belirlemek için Tepe (1999) tarafından geliştirilen ''Fen Dersi Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Testten elde edilen puanlar, öğrencilerin Fen Bilimleri dersine yönelik tutum seviyelerini göstermektedir. Bu ölçek ”Her zaman, Sıklıkla, Bazen, Nadiren, Hiç'' şeklinde beşli likert dereceleme ölçeği şeklinde kullanılan 45 maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin yapılan çalışma için Cronbach Alpha (a) güvenirlik katsayısı 0,91 olarak hesaplanmıştır. Elektriğin İletimi Ünitesi Başarı Testi, Fen Dersi Tutum Ölçeği ile Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği ön test ve son test olarak öğrencilere uygulanmıştır. Araştırma boyunca deney grubunda yer alan öğrencilere Fen Bilimleri derslerinde 6. sınıflarda yer alan Elektriğin İletimi ünitesi ile ilgili olarak yapılandırmacı yaklaşımı içeren mevcut müfredatın yanında, yaşam temelli öğrenme yaklaşımı temel alınarak hazırlanmış olan etkinlik ve etkinlik formları ders öğretmeni tarafından uygulanmıştır. Ayrıca kontrol grubuna sadece programın öngördüğü yapılandırmacı öğrenme yaklaşımlarına uygun bir şekilde etkinlikler yapılmış ve konular işlenmiştir. Çalışma 6 hafta (24 ders saati) süre ile yürütülmüştür. Araştırmanın başlangıcında deney ve kontrol gruplarına öntest (Akademik Başarı Testi, Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği ve Fen Dersi Tutum Ölçeği) uygulanmıştır. Dersler tamamlandıktan sonra aynı ölçekler hem deney hem de kontrol gruplarında son test olarak uygulanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler istatistik programları ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; uygulanmakta olan müfredat içerisinde bulunan yapılandırmacı yaklaşımla derslerin işlendiği kontrol grubu ve bunların yanı sıra Yaşam Temelli öğrenme yaklaşımı ve Yaşam Temelli Öğrenme etkinliklerinin temel alınarak derslerin işlendiği deney grubu öğrencilerinin, fen bilimleri dersinde işlenen Elektriğin İletimi ünitesine yönelik akademik başarı puan ortalamaları arasında çalışma başlangıcında anlamlı bir fark tespit edilememişken, süreç tamamlandıktan sonra deney grubu lehinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Yaşam temelli öğrenme yaklaşımının uygulandığı deney grubu öğrencileri ile yapılandırmacı yaklaşımın kullanıldığı kontrol grubu öğrencilerinin başlangıçta fen bilimleri dersine yönelik motivasyon düzeyleri birbirine yakın iken, uygulama sonunda deney grubu lehinde bu eşitliğin bozulduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra Yaşam temelli öğrenme yaklaşımının uygulandığı deney grubu öğrencileri ile yapılandırmacı yaklaşımın kullanıldığı kontrol grubu öğrencilerinin başlangıçta fen bilimleri dersine yönelik tutum düzeyleri birbirine yakın iken, buna rağmen uygulama sonunda yine deney grubu lehine bu eşitliğin bozulduğu görülmektedir. Yaşam temelli öğrenme yaklaşımının daha etkili olabilmesi ve bu yaklaşımı esas alarak yürütülen derslerde daha çok başarı elde etmek için, bu yaklaşımın daha uzun süreçte uygulanması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of context based learning approach on success and motivation for junior high school students aimed to study science The implementation step of the study was conducted on the 6th grade students of a middle school in the center of Çankırı province in the 2015-2016 academic year. The total number of students in the study group is 50 While 24 students constituted the experimental group, 26 students constituted the control group. Research in 6th grade Science classes Electrical try and control groups to measure the impact of learning based life in the Transmission unit“Success Scale for the Electricity Transmission Unit”,“Science Course Motivation Scale”and ''Science Course Attitude Scale'' was applied. In the control group, the applications were carried out in a teaching environment arranged according to the approaches in the current program, while in the experimental group, activities prepared according to the life-based learning approach were applied. At the beginning and end of the research period, data collection tools were applied to experimental and control groups and the obtained data were analyzed and evaluated in SPSS program. The data of the research were collected by“Academic Achievement Test”, 'Attitude Scale Towards Science Course'' and“Motivational Scale Towards Science Course”. The Academic Achievement Test was prepared by the researchers in such a way as to consist of 33 multiple-choice questions about the electrical unit in our lives. Grade 6 transmission unit, the total number of power gain is 6, where the material has been prepared to be able to represent any recovery in the indicator chart. The results of the test were presented to the expert, and after the completion of the necessary corrections, the discrimination indices, difficulties and the reliability coefficient of the test were calculated with a preliminary application. At the end of preliminary application, two questions were taken from the test, and necessary tests were made and the achievement test was made to ensure coverage. The reliability of this success test was calculated as 0.71.In this study, secondary school students in Science Yaman and Dede order to determine the motivation for the course (2008)“developed by Motivation Scale towards Science Learning”is used. The total score from the test indicates the level of motivation for the individual's Science Course. The scale consists of 22 items from“I definitely agree”to“I definitely do not participate”using the five-point Likert scoring scale. The Cronbach Alpha (a) reliability coefficient for this scale was 0.90. As well as the achievement test was applied as a pretest-posttest attitude scale Science and Technology course focuses on experimental and control groups. In this study, secondary school students in Science Tepe order to determine the attitude for the course (1999)“developed by Attitude Scale towards Science Learning”is used. The total score from the test indicates the level of attitude for the individual's Science Course. The scale consists of 45 items. The Cronbach Alpha (a) reliability coefficient for this scale was 0.91.In the course of the research, the students of the experimental group were given the activity and activity forms prepared according to the life-based learning approach as well as the current curriculum of the 6th grade electrical conduction unit in the science class. For the control group, the topics were processed by applying activities based on the learning approaches prescribed by the teaching program. The lessons were conducted by the same teacher for 6 weeks in both groups. At the beginning of the study, pretest (Academic Achievement Test, Motivational Scale Towards Science Course and Attitude Scale Towards Science Course) was applied to experimental and control groups. After the lessons were completed, the same scales were applied as a posttest to both control and experimental groups. The data obtained from the study were evaluated in the SPSS package program. The t test was performed for dependent groups in order to compare the attitude levels of the students in the experimental and control groups and the pretest and posttest scores. In order to achieve more success in courses conducted with the life-based approach, it would be more effective to use this approach in the lessons.