Düşey borularda su buharının yoğunlaşmasına yoğuşmayan gazların tesiri
The Effect of the non-condensable gases on the condensation of steam in the vertical pipes
  1. Tez No: 5304
  2. Yazar: İSAK KOTCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. YÜCEL UYAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan bu çalışmada, su buharı- yoğuşmayan gaz karışımının, düşey borularda yoğunlaşması üzerinde çalışılmıştır. Buhar-gaz karışımının sisteme girişi için değişik profiller denenmiştir. Su buharı-yoğuşmayan gaz karışımındaki buhar kondensat borusu iç yüzeyinde yoğunlaşmak suretiğle yoğuşmayan gazdan ayrılmaktadır. Yoğuşmayan gaz olarak en pratik olan hava kullanılmıştır. Yoğuşmayan gazın boru içinde artması sonucu ısı transfer katsayısı düşmekte, bu ise hava soğutucu kondenserini azaltmaktadır. Buna bağlı olarak yoğuşmayan gaz filmine doğru gittikçe buharın diffüzyonunu düşürmektedir. Hesaplarda integral metodu kullanılmıştır. Kütle transfer problemlerinin çözümünde sınır tabaka yaklaşımı kullanılmış ve denklemler sayısal olarak çözümlenmiştir. Deneyler sonucu yoğunlaşan suyun miktan ile teorik hesaplamalar sonucu yoğunlaşan suyun miktarları arasında yaklaşık değerler bulunmuştur. Çalışmalarda ısı taşınım katsayısı ile gaz fazın mol kesri arasındaki değişim incelenmiş, sonuçta ısı taşınımkatsayısı arttıkça gaz fazdaki molkesrinin düştüğü grafikle belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research work, the condensation of a gase mixture.which is noncondensible in the steam.in a vertical tube was studied. For the entrance of the gase-steam mixture different types of profiles were examined. Steam-noncondensible gase in the steam-gase mixture, was condensed in the interior of the steam condensed pipe and thus separated from the noncondensable gase. As a noncondensable gase, air was used for the most practical purpose. By the accumulation of the noncondensable gase in the pipe the heat transfer coefficiency would fall down and this would reduce the effectivinees of the air-cooled condenser. And so.the diffusion of the steam toward the noncondensable gase film would decrease. In the calculation,integral metod was used. In the solution of the mass transfer problems an approach to a boundary layer was used and the equations were solved as the numerical values.The amount of the condensed water of the experiments and the amounts which were found theorically were very similar. In the experiments, the variation between the heat transfer coefficient and mole ratio of the gase phase was analysed. At the end.it was determined grafhically and by the calculations that by the increase of the heat transfer coefficient, the moleratio of the gase phase went down.