Kronik tek taraflı vestibüler hipofonksiyonda görsel uyarı ile yapılan egzersiz tedavisinin etkinliği
Effectiveness of exercise treatment with visual alert in chronic unilateral vestibular hypofunction
  1. Tez No: 530306
  2. Yazar: ZOHRA HASHIMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kronik tek taraflı Vestibüler Hipofonksiyonda Görsel Uyarı İle Yapılan Egzersiz Tedavisinin Etkinliği Amaç: Akut dönemi geçirmiş tek taraflı vestibuler hastalıkların neden olduğu vertigo, dizziness ve denge bozukluğu rehabilitasyonunda görsel uyarı ile yapılan egzersiz tedavisinin etkinliğini saptamaktır. Hastalar ve Yöntem: Prospektif, randomize ve kontrollü olarak planlanan çalışmamıza, Kronik tek taraflı Vestibüler Hipofonksiyon tanılı 100 hasta dahil edildi. Hastalar iki gruba randomize edildi. Her grup haftada 5 gün, 2 ay boyunca vestibüler rehabilitasyon egzersizleri tedavisini aldı. Birinci gruba sadece ev egzersizleri verildi. İkinci gruba ev egzersiz programına ek olarak, haftada 2 kez toplam 16 seans görsel uyarı (sanal gerçeklik) ile yapılan egzersiz programı uygulanarak takip edildi. Hastalar tedavi öncesi (TÖ), tedavi sonrası 2.ay ve tedavi sonrası 3.ay kontrolünde baş dönme şiddeti-VAS (Vizüel Analog Skala) ile, baş dönme sıklığı atak sıklık ile, fonksiyonellik TUG testi ve Berg denge ölçeği ile, postürel dayanıklılık Romberg testi ile, yaşam kalitesi Dizziness Handicap Inventory anketi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of Exercise Treatment with Visual Alert in Chronic Unilateral Vestibular Hypofunction Objective: The aim of this study is to determine the effectiveness of exercise therapy with visual stimulation in vertigo, rehabilitation of dizziness and balance disorder caused by acute unilateral vestibular diseases. Patients and Methods: One hundred patients with chronic unilateral vestibular hypofunction were included in the prospective, randomized and controlled study. Patients were randomized into two groups. Each group received vestibular rehabilitation exercises 5 days a week for 2 months. The first group was given home exercises. For the second group, in addition to the home exercise program a total of 16 visual sessions (virtual reality) were performed twice a week, followed by the exercise program. Patients were evaluated prior to the treatment and on post-treatment 2nd and 3rd months. Dizziness intensity was measured by VAS (Visual Analog Scale), dizziness frequency by attack frequency, functionality by TUG test and Berg balance scale, postural endurance by Romberg test, quality of life by Dizziness Handicap Inventory questionnaire.