Kişilerarası iletişimde sözsüz iletişim unsuru olarak marka
Brand as non-verbal contact communication in interpersonal communication
- Tez No: 530369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL KOCABAY ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Markaların giderek insan yaşamının büyük bir bölümünü ele geçirmesi ve bunun insan ilişkilerine çoğu zaman olumsuz yansıması sebebiyle; yapılan bu çalışmada; günümüzde hızla gelişen ve büyüyen markaların, bireylerin yaşamlarında hangi nedenle ve hangi ölçüde var olduğunun ve bunun kişilerarası iletişimde neden ve ne şekilde kullanıldığının analizi yapılmıştır. Kişilerin kendilerini, sahip olduğu markalı şeyler (ürün, hizmet) ile ifade etmesinin sebepleri incelenmiştir. Çalışmada yöntem olarak odak grup çalışması yapılmış olup, çalışma 3 kız 3 erkek olmak üzere toplam 6 üniversite mezunu kişilerle gerçekleştirilmiştir. Çalışma neticesinde kapitalist sistem içerisinde varlığını sürdüren insanın, var olmak ve ötekine kendisini ifade edebilmek için markalı ürünlere ihtiyaç duyduğu tespit edilmiştir. Çalışma neticesinde ise; birey ve toplumda oluşan marka algısının gerektiği ölçüde kalması ve kişilerarası iletişimin önüne geçmemesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brands have become an invading factor for the great part of people life currently. As a result, this invasion might lead a negative effect in human relations. In this study, we aimed to analyse that why and how people life might be affected by brands which has been getting a considerable development and growth. We also tried to answer the questions that why and how trademarks might be used in individual communications. The causes of self-expression in terms of owned branded items (product, service) have been investigated. In this study, focus group method has been used in a total 6 university graduate persons consisting of 3 females and 3 males. In conclusion, it was found that people in capitalist system needs to the branded products in order to survive and express themselves to others. In addition, it was concluded the brand perception of individuals and population should be optimized and should not prevent individual communication.