Türkiye'de iç göç ve kamu politikalarının ilişkisi
The relations between internal migration and public policy in Turkey
- Tez No: 530368
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH VARCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
İç göç, yeni bir ikametle sonuçlanacak şekilde insanların ülke sınırları içerisinde yer değiştirmesidir. İç göç, bazen olumlu sonuçlar bazen de olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle kamu otoritesi tarafından yönetilmesi gereken bir olgudur. Bu çalışmanın temel amacı, iç göçün kamu politikalarıyla yönetilebilir bir olgu olup olmadığını tespit ederek, Türkiye'de iç göç ile merkezi yönetim harcama politikaları arasındaki ilişkiyi incelemek ve politika önerileri geliştirmektir. Çalışmada ilk olarak Türkiye'de iç göçün tarihsel gelişimi ve 2008 – 2017 yılları arasında kamu harcamaları ve iç göç ilişkisi incelenmiştir. İkinci olarak ise iç göç ile kamu harcamaları arasındaki ilişki göç çekim modelinden faydalanılarak çok boyutlu sabit etkili tahminci ile tahmin edilmektedir. Analizde 2014 – 2017 yılları arasında Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kapsamında nüfus istatistikleri ve göç istatistikleri ile Genel Yönetim Mali İstatistikleri kapsamında iller itibariyle merkezi ve yerel yönetim harcamalarının bütçe gider tabloları kullanılmıştır. Sonuç olarak Türkiye'de iç göç, nüfus ile pozitif yönlü, mesafe ile negatif yönlü bir ilişkiye sahiptir. Aynı şekilde göç edilen il içinde bir akraba, hemşehri veya tanıdığın olması, söz konusu ile göçü pozitif yönde etkilemektedir. Kamu harcamalarının fonksiyonel sınıflandırması kapsamında ise iç göç üzerinde en büyük ve pozitif etkiye eğitim harcamaları sahiptir. Ardından kamu düzeni ve güvenliği kapsamında gerçekleştirilen harcamalar gelmektedir. Bu araştırmada, iç göç hareketlerinin gerçekleşmesinden önce mekana ilişkin politikaların üretilmesi gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçtan yola çıkarak, Türkiye'de iç göçler için beş politika önerisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Internal migration is the movement of people within the borders of the country resulting as a new residence. Internal migration creates positive or negative outcomes. Therefore, it must be governed by the public authority. The aim of this study is to examine the relationship between internal migration with central government expenditure policies in Turkey and to develop policy recommendations after determining if internal migration is a manageable phenomenon by public policy. In this study, first, the historical evolution of internal migration in Turkey and the relation between government expenditure and internal migration from 2008 to 2017 have been examined. Secondly, the relationship between internal migration and public expenditures between the years 2014 and 2017 is estimated by the gravity model of migration with many levels of fixed effects. The data used in the analyses come from address-based population registration system (2018) and the central and local government expenditure data obtained from government budget statistics database (2018). The findings of the study show that internal migration in Turkey has a positive relation with population and a negative relation with distance. Having a relative, a townsman or an acquaintance in the migrated province positively affects the internal migration. Within the scope of the functional classification of public expenditures, education expenditures have the highest positive impact on internal migration. Education expenditures are followed by public order and security expenditures. This research has reached the conclusion that the policies related to the spatial distribution must be produced before the internal migration movements take place. Based on this result, the five policy recommendations for internal migration in Turkey are presented.