Konut satım alımlarında tüketici davranışı ve marka algısı ile bilinirliğinin satın alıma etkisi
Influence of brand perception and reputation on customer behavior in house purchases
  1. Tez No: 530378
  2. Yazar: SEDA MORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAHURE GONCA TELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketici davranışı, marka algısı ve marka bilinirliğinin satın alıma etkisini konut sektörü kapsamında ortaya koymaktır. Bu amaç çerçevesinde çalışma dört bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölümde marka kavramı ele alınmış; markanın tanımı, önemi, yararları, marka ile ilişkili kavramlar açıklanmıştır. Markanın özellikleri ve marka algılama süreci ele alınmıştır. Ardından konut sektörü ve marka kavramı açıklanmıştır. Burada konut sektöründe marka algısı ve bilinirliği ile marka değerinin firma ile ürünler üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Konut sektöründe tüketici davranışları açıklanmaya çalışılmıştır. Türkiye'de konut sektörü, tüketicinin konut satın alma nedenleri, Türkiye'de marka projeleri örnekleri ve markalı konutun tüketiciye vaatleri ele alınarak bu bölüm tamamlanmıştır. İkinci bölüm, araştırma metodolojisinin sunulduğu bölümdür. Burada da açıklandığı gibi araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmış ve anket formu araştırmanın yazarı tarafından oluşturulmuştur. Verilerin analizinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre konut satın alımında lokasyona, proje içerisindeki sosyal donanımlara ve firmanın bilinirliğine verilen önem ile marka bilinirliği arasında pozitif yönlü ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the influence brand perception and brand reputation have on purchasing in housing sector. According to this aim, study has been concluded in four chapters. In the first chapter, the concept of brand has been focused on, the importance and benefits of branding, as well as other brand-related subjects have been explained. First chapter has been concluded with discussions on the properties of brand and brand perception process. The subjects of housing sector and the brand concept have been explained. The influences of brand perception, brand reputation and brand value on the firm and its products have been discussed. Then consists of the consumer behaviors in housing sector. Housing sector in Turkey, house purchase reasons of consumers, branded project examples from Turkey and promises made to the consumer by branded projects, have been discussed. In the second chapter methodologies of study have been presented. As the data gathering technique, questionnaire method was used, for which the forms have been prepared by the author of this study. Data analysis has been made by SPSS statistics software. According to study results, there are positive correlations between the importance attached to location, firm reputation and social utilities related to project and brand reputation.