İndirimli ürünlerin hedonik tüketim ve faydacı tüketim açısından incelenmesi
- Tez No: 860067
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAHRAMAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İndirimlerin temel amacı tüketici alımlarını hızlandırmak ve stok seviyelerini azaltmaktır. Bu indirimler, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmakta ve onların fayda ve keyif elde ederek tatmin olmalarını sağlamaktadır. Bunu akılda tutarak, bu çalışmanın amacı, yaygın olarak kullanılan bir satış promosyon tekniği olan indirimli ürün stratejilerinin tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisini, özellikle karar verme sürecini faydacı veya hedonik bir şekilde etkileyip etkilemediğini incelemektir. Araştırma için veriler yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. İstanbul ili Kadıköy, Ataşehir ve Üsküdar ilçelerinde rastgele seçilen ve konu hakkında bilgi verilen toplam 16 gönüllü katılmıştır. Betimsel analizden elde edilen bulgular, tüketicilerin indirimli ürünleri satın alırken genellikle hedonik bir yaklaşımdan ziyade faydacı bir yaklaşıma sahip olduklarını göstermektedir. Ayrıca kadın tüketicilerin erkeklere göre daha faydacı bir tutuma sahip oldukları da gözlemlenmiştir. Ayrıca 30 yaş altı tüketiciler indirimli ürünleri daha fazla tercih etmektedir. Sonuç olarak çalışma, tüketicilerin indirimli ürünleri seçerken faydacı satın alma davranışına yöneldiklerini ve bu ürünlerin faydalarının ön plana çıkarılmasını tercih ettiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of discounts is to accelerate consumer purchases and reduce inventory levels. These discounts are designed to meet consumers' needs and provide them with benefits and enjoyment and satisfaction. With this in mind, the purpose of this study is to examine the impact of discounting strategies, a widely used sales promotion technique, on consumer buying behavior, specifically whether they influence decision-making in a utilitarian or hedonic way. Data for the study were collected using a semi-structured interview method. A total of 16 volunteers who were randomly selected in Kadıköy, Ataşehir and Üsküdar districts of Istanbul and given information about the subject participated. The findings from the descriptive analysis show that consumers generally have a utilitarian approach rather than a hedonic approach when purchasing discounted products. It was also observed that female consumers have a more utilitarian attitude than male consumers. In addition, consumers under the age of 30 prefer discounted products more. As a result, the study reveals that consumers tend towards utilitarian buying behavior when choosing discounted products and prefer to highlight the benefits of these products.