6306 sayılı Kanun kapsamında kentsel dönüşüm uygulamaları ve getirdiği sorunlar ile çözüm önerileri
Urban transformation applications within the scope of Law No. 6306, its problems and the solution proposals
  1. Tez No: 530390
  2. Yazar: MUHAMMET SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6306 sayılı Kanun'a göre gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm uygulamalarına ilişkin uygulama ve öğreti için faydalı olacak ayrıntılı bir araştırma yapmak ve kaynak oluşturmaktır. Bu tezde, ağırlıklı olarak kentsel dönüşümün özel hukuk boyutu incelenmeye çalışıldı. Kentsel dönüşümü sistematik akış içerisinde ele alan bu çalışmada, rezerv yapı alanları, riskli alanlar ve riskli yapıların bulunduğu parsellerde dönüşümün ne şekilde gerçekleştirileceği açıklandı. Bu tezde, kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkacak ihtilaflara ilişkin başta dava açılması olmak üzere hukuki süreçler detaylıca anlatıldı. Ayrıca, kentsel dönüşüm sürecinde özel hukuk alanında tereddütlere yol açan konular ortaya konularak çalışmamız tamamlandı. Bu çalışmanın uygulamaya ve öğretiye katkıda bulunması arzu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to conduct research into the urban transformation applications to be carried out according to Law No. 6306, thereby creating a needed and valuable resource for practice and doctrine. The subject-matter of this thesis is to scrutinise private law dimension of urban transformation applications. In this study, which addresses the urban transformation from the beginning to the end in a systematic flow, explained in detail how the transformation of reserve areas, risky areas and risky buildings will be realized. In this thesis, the legal process, especially filing a court case, regarding the disputes that will arise in the process of urban transformation, is explained in detail. Finally, this thesis is completed by introducing the issues that led to hesitations in the field of private law in the process of urban transformation process. It is hoped that this thesis will make a useful contribution to practice and doctrine.