Cinsel seçilim sürecinde dişlerin, ellerin ve ayakların simetrisinin eş seçiminde önemi
Symmetry of teeth, hands and feet as criteria in mate preferences considered in the context of sexual selection theory
- Tez No: 530395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GALİP BAHÇEKAPILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Doğrudan eşleri cezbetmek veya eş kazanmak için, morfoloji veya davranış yoluyla seçilim olarak değerlendirilen cinsel seçilim, eş seçimindeki kriterlerin belirlenmesinde önemli bir dayanak olabilmektedir. Simetri sözcüğü; aynı şekilli gözler, iki yanakta da gamzeler, eşit uzunlukta bacaklar, eşit boyutta eller, yani vücudun sağ ve sol tarafının aynı olmasını ifade etmektedir veya iki veya daha çok şey arasında konum, biçim ve belirli bir eksene göre ölçü uygunluğu olarak tanımlanmaktadır. Yaptığımız çalışmada ise bahsedilen bu değişkenlerden yola çıkılarak cinsel seçilim sürecinde dişlerin, ellerin ve ayakların simetrisinin eş seçiminde önemi evrimsel psikoloji bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Sexual selection, considered as special kind of natural selection directly aimed at attracting and procuring mates through morphology or behaviour, is regarded as an important mechanism in mate selection. Symmetry refers to the same shaped eyes, dimples on both cheeks, legs of equal length, equal sized hands or generally similarity of the right and left sides of the body. In the present study, we start from these principles of sexual selection and test the importance of the attractiveness of men and women's teeth, hands and feet in determining their willingness to enter short term and long term relationship with the opposite gender.