Üniversite takımlarında farklı branşlardaki sporcuların ahlaki olgunluk ve sosyal bütünleşme düzeyleri
Moral maturity and social integration levels of different sport branches in university teams
- Tez No: 530410
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YAMANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada amaç çeşitli spor branşlarında üniversite takımlarında yer alan öğrencilerinin ahlaki olgunluk ve sosyal bütünleşme düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2015-2016 eğitim öğretim yılında Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından gerçekleştirilen, halk oyunları, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, atletizm, güreş, taekwondo ve cimnastik branşlarında, TÜSF faaliyetlerine katılan 25 farklı üniversitenin öğrencileri ( n=548 ) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğrencilerin sosyodemografik özelliklerini belirleme amacı ile 12 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, Ahlaki Olgunluk Ölçeği ve Sporda Sosyal Bütünleşme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 19,0 paket programında yapılmış, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız t-testi, tek yönlü ANOVA testi ve LSD testi uygulanmıştır. Araştırmada katılımcıların cinsiyet değişkeni üzerinden ahlaki olgunluk ve sosyal bütünleşme düzeyleri incelenmiş ve erkek katılımcılar lehine anlamlı faklılık bulunmuştur. Spora başlama yaşına ilişkin yapılan incelemede ise spora başlama yaşı küçüldükçe ahlaki olgunluk düzeylerinde artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ailesinde lisanslı spor yapan bireylerin bütünleşme düzeylerinin bulunmayanlara göre daha düşük olduğu bulgusu elde edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen takım sporları içerisinde ahlaki olgunluk düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmamış ancak halk oyunlarının sosyal bütünleşme düzeyleri bakımından futbol ve hentbol göre anlamlı şekilde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Taekwondo, araştırmaya dahil edilen bireysel sporlar içerisinde ahlaki olgunluk ve sosyal bütünleşme düzeyi en yüksek branş olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the levels of moral maturity and social integration of the students who take part in university teams. The study population includes 25 different universities' students who take part of university competitions that includes folk dance, football, basketball, volleyball, handball, athletics, wrestling, taekwondo and gymnastics branches that performed by Turkish University Sports Federation. The sample consists of randomly selected (n=548) students. As the data collection tool, the study covers personal detail questionnaire of 12 questions identifying sociodemographic characteristics of the students, Moral Maturity Scale and Social Integration in Sport. Statistical analysis of the data was done with SPSS 19.0 packet program including descriptive statistics, independent t-test, one-way ANOVA test, LSD tests and multiple regression test. In the study, the moral maturity and social integration levels of the participants were examined and a significant difference was found in favor of male participants. In the study on the age of onset of sport, it was concluded that as the age of onset of sports decreased, the moral maturity levels increased. It was found that the integration levels of the individuals who have licensed athletes in their family are higher than those who do not. There was no significant difference in moral maturity levels among team sports included in the study, but it was concluded that folk dances were higher in terms of social integration levels than in other branches. Taekwondo, as a result of the moral maturity and social integration level among the individual sports included in the study, has been obtained.