سيف الدين الآمدي وموقفه من الفرق الإسلامية
Seyfuddin el-Amedî ve İslam mezhepleri konusundaki görüşleri
  1. Tez No: 530414
  2. Yazar: TAHA HUSSEIN ABDULLAH ABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezi İmam Seyfeddin Âmidî'nin İslam fırkalarını; kurucuları, görüşleri ve inançları açısından nasıl sınıflandırdığını ayrıca bu görüşleri nasıl tahlil ettiğini, eleştirilerini ve her bir fırka için akli ve nakli delillerle hangi hükümleri verdiğini açıklamak için hazırladık. Birincibölümde Âmidî'nin ismi, doğumu, vatanı, vefatı, ilmi hayatı, kültürel ve ilmi meziyetleri; hocaları, öğrencileri, kitapları, çektiği sıkıntılar, alimlerin onun hakkındaki görüşleri, onu savunmaları ve ona olan övgüleri olmak üzere hayatını ele aldık. İkinci bölümde Âmidî'nin fırkaları tasnif etmedeki metodunu ele aldık. Burada fırkaların ortaya çıkma nedenleri ve Âmidî'nin fırkaları 37'e ayırırken itimat ettiği hadisin izahını yaptık. Ayrıca Âmidî'nin fırkaları tasnif ederken ve onlara eleştirirken faydalandığı başlıca kaynakları belirttik. Âmidî'nin değindiği fırkalardan Mutezile, Şia, Hariciler, Mürcie, Neccariye, Cebriye, Müşebbihe ve Naciye gibi temel grupları açıkladık ve bu fırkaları alt kollara böldük. Üçüncü bölümde fırkaların tasnifi ve ortaya çıkış sebepleri yönünden Âmidî'yi diğer bazı alimlerle kıyaslamaya tabi tuttuk. Bunu yaparken Eş'arî, Bağdâdî, İsferâyînî, İbn-i Hazm, Şehristânî ve Râzi gibi Âmidî'den önce yaşayan alimler ile Îcî, Cürcânî, İbnul-Atâikî ve El-Aktebî gibi Âmidî'den sonra yaşamış ve ondan etkilenmiş alimlere değindik. Bununla beraber alim ve fakihlerin bu fırkaların her biri hakkında vermiş oldukları hükümleri zikrettik. Son olarak bu araştırma akabinde ulaştığımız sonuçları ve faydalandığımız kaynakları belirttik
Özet (Çeviri)
I have prepared this thesis to show Al-Shaikh Sayf al-Din Al-Amidi and his opinions about the Islamic sects, mentioning their founder leaders and their views. Then he analyzed those views and critics stating the judging of each group depending on the written and rational evidences in three main parts as following. In the first part, I focused on Amidi`s life; his name, his birth and place, his homeland, his death, his scholar and cultural career and qualifications, his instructors and his students, his writings, his hard life. Then I mentioned the sayings of the scholars about him and their thanks to him and his defending himself for their views about him. In the second part, I stressed on his style and his attitude concerning the sorting he used to classification these Islamic sect. I mentioned emerging reasons behind these sects and Amidi's seventy-three classification for Islamic sects referring to the prophet`s saying seventy-three divisions. I also referred to the main resources and books he depended on his classifying. I stated also the main groups mentioned by him such as Al-Mutazila, Al-Shiite, Al-Khawarije, Al-Margana, Al-Najaria, Al-Jabria, Al-Mushabaha and Al-Najia as well as mentioning their sub- groups. In the third part, we made a comparison between Al-Amidi and other scholars in term of classifying sects and their emerging reasons. While we were making comparison, we dealt with the scholars before him Al -Asha`ri, Al-Baghdadi, Al-Asfrayni, Ibn-Al-Hazim, Al-Shahristani and Al-Razi and the scholars who were affected by him after him such as Al-Aygi, Al-Jargani, Ibn-Alatanki and Al-Aqtubi. In this part also I mentioned the views and judging of the scholars and jurists on each group. ز Finally, I stated all the conclusions and results that I deducted from this studying with an index of all the main resources I depended on so far.