Seyfûddevle el-Hamdânî döneminde edebî hayat (الحياة الأدبية في بلاط سيف الدولة)
The literary life in the court of sāyf al-Dawla al-Hamadāni
- Tez No: 448292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Seyfüddevle el-Hamdânî döneminde (sarayında) edebî hayat incelemektedir. Araştırma, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Abbasi halifeliğinin egemen olduğu dönemde Hamdânî devletinin ortaya çıkmasında etkili olan koşullar ele alınmıştır. Birinci bölümde, Seyfüddevle el-Hamdânî'nin sarayında bulunan edebiyatçılar ve gramerciler durulmuşayrıca sarayda edebî hayatın canlanmasına katkı sağlayan etkenlere yer verilmiştir. İkinci bölümde Seyfüddevle el-Hamdânî'nin sarayında yer alan edebî yaşantının en önemli özellikleri ve edebiyat meclisleri incelenmiştir. Sonuç kısmında ise araştırmada elde edilen bulgular zikredildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research studied the literary life in the court of Sāyf al-Dawla al-Hamadāni. The research is divided into an introduction, preface, two chapters, and conclusion. The prefacefocus on the Abbasid Caliphatepositions, and the circumstances that led to the emergence of the Hamdāniyastate, and itspositionsunder the rule of Sāyf al-Dawla. The first chapter dealt with the of the writers, and grammarians who included in the court of Sāyf al-Dawla, as well as the factors that led to the flourishing of the literary life of the court in this era. The second chapter dealt with the most important features of the literary life in the court of Sāyf al-Dawla. Finally, The conclusion included the findings of the research.