Kriz yönetiminde liderlik ve liderlik özelliklerinin kriz yönetimine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the leadership and the effects of leadership skills in crisis managemement
  1. Tez No: 530415
  2. Yazar: SEMİHA BALABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küreselleşmenin arttığı ve teknolojinin hızla geliştiği, doğal kaynakların tükenip ülkelerin kaynak bulmakta sıkıntı yaşadığı günümüzde, ekonomik olumsuzluklar ve doğal afetlerden kaynaklanan krizler, ülkelerin ve organizasyonların yaşamlarını sıkıntıya sokmaktadır. Yaşanan bu zor dönemlerde yönetim kadrolarının ve özellikle liderlerin doğru karar verme stratejileri ve aksiyon planları organizasyonların devamlılığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada kriz kavramı, kriz süreçleri, krizlerden çıkmak için yapılması gerekenler ve krizlerin işletmeler üzerindeki olumlu/olumsuz etkileri ele alınmıştır. Ayrıca liderlik özelliklerinin kriz yönetimine etkisi araştırılmış ve krizlerde ne tür liderlik özelliklerinin öne çıkabileceği konusu incelenerek, kriz liderliği kavramsal olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma bölümünde anket çalışması yapılarak karizmatik liderin kriz yönetimindeki etkisi incelenmiş ve sonuç olarak karizmatik liderlerin kriz dönemlerinde başarılı oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In an era of globalization and rapid technological developments when natural resources have been exhausted and countries have been having difficulties in finding resources, economic crises and natural disasters are bringing the lives of countries and organizations into trouble. In these difficult times, the right decisionmaking strategies and action plans of the management staff and especially the leaders have a great importance in terms of the continuity of the organizations. In this study, the concept of crisis, the crisis processes, what is needed to get out of the crises and the positive / negative aspects of the crises on businesses are discussed. In addition, the impact of leadership characteristics on crisis management as well as what type of leadership characteristics could be put forward in crises was examined and crisis leadership was conceptualized. A survey was conducted in the research section to examine the effect of the charismatic leader on crisis management and as a result, it has been observed that charismatic leaders are successful in times of crisis.