المقاصد الاقتصادية للبيوع المنهي عنها في الفقه الإسلامي
Yasak alışverişlere ait iktisadi gayeler
- Tez No: 530416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, Allah ve Peygamber'in (s.a.v.) yasakladığı alışverişlerden uzak durulması durumunda elde edilen ekonomik gayeleri/maslahatları beyan etmek için hazırlanmıştır. Zira bugünkü toplumumuzun karşı karşıya olduğu ekonomik problemlerin ekseriyeti, haram kılınmış işlemlerde ve yasak mallardaki muamelelerde yatmaktadır. İlk bölümde, İslam hukukundaki makâsıdın mahiyeti ve onu bilmenin öneminden bahsettik. İslam ekonomisinin özellikleri ve genel ilkelerinin izahından sonra da İslam hukukundaki alışverişin ekonomik hedeflerini ve malın korunması, tespiti, revacı ve adalet içeren hususları açıkladık. İkinci bölümde, İslam hukukunda bir nassa dayalı yasaklı alışverişleri zikrettik. Bu yasakların nedeninin; ya ribevî mallar sınıfına giren altı çeşit mal ve îne satışı gibi faizin varlığından ya meyvenin olgunlaşmasından önce satışı ve şartlı satış gibi garar (meçhulün) satışının varlığından ya kişinin kardeşinin alışverişi üzerine alışveriş yapması ve tüccarların kervanları şehir dışında karşılaşması gibi zarara sebebiyet veren alışverişin varlığından ya da ك içki, kan ve leş satışı gibi eşyanın kendisindeki bir illetin varlığından kaynaklı yasaklı alışveriş olduğunu izah ettik. İktisadi gayeleri beyan etmek için de bu dört tür alışverişin her birinin sonuna özel bir bölüm tahsis ettik. Bu satışlardan uzaklaşmanın; ticaretin gelişmesi, malların israfının korunması, fiyatların düşmesi, üretimin artması, malların tedariki, emeğin çoğalması, yoksulluğun, hırsızlığın, rüşvetin vb. suçların azaltılması dâhil olmak üzere büyük ekonomik faydaların elde edileceği apaçık ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared to clear the economical purposes which are are fulfilled when keeping away from sales which are prohibited by Allah and his messenger because the most economical problems faced by our society nowadays lie in their doing and dealing with prohibited deals and forbidden sales . We mention in first chapter : The essence of purposes in the Islamic Sharia and importance of their knowledge and we state the characteristics of Islamic economy and their general principles then the Islamic purposes of sales in Islamic Figh that include money keeping , installing , circulating it and justice in it . In second chapter we mention the forbidden sales as a text in Islamic fiqh and we clarify the reason of their prohibition is due to existence of usury in such sales as the six usury types , in-kind ones and other or to sell the items which do not belong to him such as dates sale before looking good , a sale and conditions and other , the harm may be the reason in prohibition as the man's sale against his brother's sale and receipt of rukban and some sales are forbidden due to a problem in it as wine , blood and dead animals …..where we allot at the end of each type of these four types a special request to display the economical purposes in them It is clear to us that keeping away from these sales lead to a lot of economical benefits including trade development , keeping money squandering , prices lowness . goods provision , production increase , hand power increase , reduction of poverty and crimes as theft , bribes and other ….