Seleuceia Pieria
Seleuceia Pieria
  1. Tez No: 100077
  2. Yazar: HATİCE PAMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Seleukeia Pieria, Asi Nehri Deltası'nın kuzey ucunda, Musa Dağı' nm kayalık yamacı üzerinde, İ.Ö. 300 yılında Seleukos I Nikator tarafından kurulmuş bir kenttir. Büyük İskender' in ölümünden sonra onun mirasım devralan generallerinden olan Seleukos I Nikator, sınırları batıda Sardis' den doğuda Semerkand' a kadar yayılan Seleukos Krallığı' na, Seleukos Hanedanlığı' nm merkezi bölgesi olan SeleuMs' deki Seleukeia Pieria' yi başkent olarak kurmuştur. Antik kaynaklara göre, Seleukos I' in ölümünden sonra, başkent Seleukeia Pieria' dan 25 km daha içerde Asi Nehri kıyısında kurulmuş olan Antiocheia' ya taşınmış, Seleukeia Pieria ise daha çok manevi anlamda bir başkent olarak kalmıştır. Seleukeia Pieria' mn yerinin seçilmesinde, Asi Deltası' mn coğrafi konumu önemli rol oynamıştır. Asi Deltası, Anadolu kıyılarının güneydoğu ucunda Anadolu, Levant sahilleri, Kuzey Suriye - Mezopotamya ile Ege arasında bir bağlantı noktası oluşturmaktadır. Seleukos Krallığı' mn Kuzey Suriye/ Güneydoğu Anadolu, Mezopotamya ile batı dünyası arasında, büyük ölçüde denizden Üetişimini sağlayan Seleukeia Pieria, bölgelerarası bir rol oynamıştır. Asi Deltası' ndaki Hellenistik dönem öncesi yerleşimleri olan Sabuniye ve Al Mina, Asi Deltası' nm güneyinde bulunmaktadır. Sabuniye' deki arkeolojik buluntulara göre yerleşim Geç Bronz Çağ' da, Al Mina' da ise İ.Ö. VIII. yüzyıl ilk çeyreğinde başlamakta, Al Mina' daki yerleşimin Seleukeia Pieria kurulduktan sonra terkedildiği ve limanının kullanım dışı kaldığı anlaşılmaktadır. Bu dönemden itibaren Seleukeia Pieria, Al Mina' mn yerini almış, Kuzeybatı Levant' m doğu - batı ticareti ve kültürel etküeşiminde rol oynamıştır. Antik kaynaklar, Seleukeia Pieria kurulmadan önce doğal bir lagün olan limanının çevresinde bir emporion un var olduğunu bildirmektedir. Kent, doğal lagün' ün bulunduğu yerde inşa edilen limanın çevresinde biçimlenen Aşağı Şehir, limanın bulunduğu düzlüğün hemen kuzeyinde yükselen kayalık alan üzerinde uzanan Yukarı Şehir/ Akropolis' i ile geniş bir alana sahip, güçlü şehir surları ile korunan hellenistik kent geleneği esasına göre kurulmuştur. Kentin antik kalıntıları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, en erkene tarihlendirilebilen kalıntıları, şehir surları üzerinde tespit edilen polygonal sur duvarlarıdır. Polygonal sur duvarları erken hellenistik veya biraz daha öncesine ait olarak tarihlendirilmektedir. Şehir surları üzerinde Hellenistikdöneme tarihlendirilen psuedo-ısodomik duvarları ve Roma Dönemine tarihlendirilen limanı çevreleyen duvarları, şehir surlarının geçirdiği tarihsel evreleri yansıtmaktadır. Seleukeia Pieria' da yürütülen araştırma sonucunda kentin Nekropol alanları, Tünel-Baraj Sistemi, Tiyatro, Dor Tapınağı, Martyrion, İkametgah Alanları, Su ve Yol Sistemi, İç ve Dış Limanları ile Pazar Alanı/Agora' nın varlığı ve şehir içindeki konumlan ortaya çıkmıştır. Bu kalıntılara göre Seleukeia Pieria, Roma döneminde daha çok bir liman kenti olararak önem kazanmış, refahının en yüksek noktasına Roma döneminde ulaşmış olduğu anlaşılmıştır. İ.S.2. yy da, İskenderiye ile birlikte Doğu Akdeniz ticaretinin yönlendirildiği önemli iki limandan birisi olan Seleukeia Pieria, bir çok kez deprem felaketine uğramıştır. Antik kaynaklara göre, en yıkıcı olan İ.S.526 yılındaki depremden ve ardından gelen tsunmi dalgalarından sonra kent yerle bir olmuştur. Antik kaynaklarda kentten artık bahsedilmemesi ve kentte yürütülen araştırmalarda bu dönemden sonraya ait veri bulunamaması kentte yerleşimin sona erdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Seleuceia Pieria was founded in 300 B.C. by Seleucos I Nicator of the Seleucid Dynasty on the northern part of the Orontes River delta. The Hellenistic Empire of the Alexander the Great had been divided by bis successors, one of whom was Seleucos I Nicator. When he founded the Seleucid Dynasty after the Battle of Ipsos with Antigonus, he decided to establish his dynastyic seat, which was called Seleuhs in the ancient sources, in Northwestern Levant. Seleuceia Pieria was founded first on the rocky hill of Musa Dağı which is located on the northern corner of the Orontes (Asi) River delta. Orontes River Delta was key for East - West connections with Northwestern Levant. The cities of the delta area beibre the Hellenistic period are Al - Mina and Sabuniye which are located southern part. According to archaeological finds on the site of Sabuniye, the settlement starts as early as in Late Bronze Age and on Al Mina, the settlement starts at early VIII. B.C. The settlement sequence on Al - Mina showed that when Seleuceia Pieria was established in the delta area, Al Mina had not been used as a harbour any more. After that Seleuceia Pieria took Al Mina's key role in east and west connections for the trade and cultural influences with Northwestern Levant. Seleuceia Pieria had been founded as a capital city of the Seleucid Kingdom, but after Seleukos I died, the capital was transferred to Antiocheia which is located 25km far from the delta area. In earlier times before Seleuceia Pieria was established, the northern part of delta formed a natural lagoon, which ancient sources refer to as Emporion. According to our examination of the remains, the fortification walls have three main building phases: first phase, with polygonal walls belongs to the Early Hellenistic Period or earlier a little bit then this phase, second phase, with isodomic and psuedo-isodomic walls belongs to the Hellenistic period and the third phase with the ashlar masonary, belongs to the Roman period. Other architectural remains from the city are the necropolis, the inner and exterior harbours, the Martyrion, the Doric temple, The Vespasianus - Titus tunnel dam system, the market place/agora, the water and road system, the theatre all of which showed that the city had gained importance as a harbour city of the Roman Empire, during the Roman period. Its prosperity and importance depended on the harbour activities in East Mediterranean trade. According to ancient sources, archaeological and jeomorphological examinations, when the harbours were out of use due to shoreline changes caused by seismic movements, and tsunami in A.D.526, the city was destroyed. There are no records in ancient sources after that time about Seleuceia Pieria. Archaeological research was supported that there was no archaeological finds which can be dated to after VI. Century A.D. for the new settlement on Seleuceia Pieria.