Havayolu taşımacılığında uzun menzilli düşük maliyetli taşıyıcılarda uçak ve hat seçimi
Aircraft and destination selection in low cost long haul carriers in air transportation
- Tez No: 530458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNAL BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Havayolu taşımacılığında gerek düşük maliyetli taşıyıcılar gerekse uzun menzillerde düşük maliyet sunabilme konusu, dolayısıyla düşük maliyetli uzun menzilli uçuşlar havayolu işletmeleri için önemli bir pazar bölümü olmaya başlamıştır. Ancak gerekli maliyet hesaplarının iyi yapılmaması, doğru uçakların seçilmemesi, rakiplere göre rekabetçi fiyatlar sunulamaması ya da sadece rekabetçi fiyatlar sunabilmek için düşük kâr ya da zarar edilmesi gibi durumlar, bazı uzun menzillere düşük maliyetle girmeye çalışan havayolu işletmeleri için bu uzun menzil düşük maliyet pazar bölümünden çekilmek zorunda kalmaya kadar varan önemli sorunlara yol açmaktadır. Bu hataların yapılmaması için uzun menzil hat ve düşük maliyetli uçak seçiminin doğru yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda araştırmada, özellikle maliyetin önemi nedeniyle düşük maliyetli uzun menzilli taşıyıcılar incelenerek, Even Swaps yöntemi yardımıyla THY için uçak ve hat seçimine yönelik önerilerin geliştirilmesi ve belirlenen hatlar için hem düşük maliyet uzun menzil iş modeline uygun hem de maliyet analizi sonucu hedeflenen kâr marjına uygun en düşük ekonomik sınıf ve bir üstü sınıf bilet fiyatlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, çok kriterli karar verme süreci olan uçak tipi ve uzun menzilli uçuş noktalarının seçimi için alternatifler ve amaçlanan kriterler arasında karşılaştırma yaparak seçimi kolaylaştıran, tüm alternatiflerin eşit olarak değerlendirilmesine dayanan pratik bir yöntem olan Even Swaps yöntemi kullanılmıştır. Even Swaps yöntemiyle 4 bölgeden 26 aday uçuş noktasının analiz sonuçlarına göre; THY tarafından İstanbul'dan oluşturulacak düşük maliyetli uzun mesafe uçuş modeli için en uygun potansiyel iki seyahat noktasının Newark (ABD) ve Punta Cana (Dominik Cumhuriyeti) olduğu belirlenmiştir. Yine Even Swaps yöntemiyle THY'nin hali hazırda (30 Haziran 2018 itibariyle) filosundan bulunan yolcu uçaklarından uzun mesafeye uygun olanlar arasında yapılan analiz sonuçlarına göre; THY tarafından İstanbul'dan oluşturulacak düşük maliyetli uzun mesafe uçuş modeli için en uygun uçak tipinin akaryakıt tüketimi kriterinde açık bir biçimde avantaj sağlayan Boeing tipi B777-300E yolcu uçağı olduğu, ikinci olarak Airbus tipi A340-300 ve son olarak da üçüncü bir alternatif aranması halinde ise Airbus tipi A330-300 yolcu uçağının tercih edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In air transportation, both the subject of low-cost carriers and low-cost flights in long-haul routes, thus low-cost long-haul flights have become an important market segment for airlines. However, the conditions such as not making the necessary cost calculations, not choosing the right planes, not offering competitive prices according to the competitors, or low profit or loss in order to offer only competitive prices, leads to significant problems, especially as being forced to withdraw from this low-cost long-range market segment, for some airlines that are attempting to have place in some low cost-long-haul flights. In order to avoid these errors, the selection of long-haul line and low-cost aircraft should be done correctly. In this direction, it is aimed, by examining the low-cost long-haul carriers especially due to the importance of cost, to develop some recommendations for the selection of aircraft and line for THY with the help of the Even Swaps method, as well as to determine the prices of the lowest economic class and above-class tickets which are suitable for low-cost long-haul business model for designated lines and in line with the profit margin targeted by the cost analysis. In the research, the use of Even Swaps method, which is a practical method based on the equal evaluation of all alternatives, was used to compare the alternatives and the intended criteria for the selection of aircraft type and long-haul flight points which are the multi-criteria decision-making process. According to the results of the analysis of 26 candidate flight points from 4 regions by the Even Swaps method, it was determined that the two most appropriate travel destinations for low-cost long-haul flight model to be planned from Istanbul by THY are Newark (USA) and Punta Cana (Dominican Republic). According to the results of the analysis amongst the Turkish Airlines' fleet of passenger aircrafts, which are already suitable for long distances, conducted by means of the Even Swaps method, it is determined that the most appropriate type of aircraft for the low-cost long-haul flight model to be established by THY from Istanbul is the Boeing type B777-300E passenger aircraft which clearly provides advantage in the fuel consumption criterion, then the Airbus A340-300 and Airbus A330-300 passenger aircrafts can be preferred as a second and third alternative.