klinik örneklerden soyutlanan kandidaların tiplendirilmesi ve antifungal duyarlıkları klinik örneklerden soyutlanan kandidaların tiplendirilmesi ve antifungal duyarlıkları
- Tez No: 530478
- Danışmanlar: DOÇ. ONUR ÖZGENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İzmir Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Çalışmamızda hastanemiz Mikrobiyoloji labaratuvarına gönderilen klinik örneklerden soyutlanan 100 maya türü mantarın tanımlanması,çeşitli antifungallerin bu türlere in vitro etkinliğinin saptanması amaçlanmıştır.Kandidaların 55' i idrar,18' i solunum yolları,12 'si vücut sıvılarından,11 'i kandan,4' ü diğer(3 yara 1 vajen)örneklerden soyutlanmıştır.Tanımlama için API 20C AUX (BioMerieux,Fransa) maya tanımlama kitleri kullanılmıştır.Mayaların 46' sı C.albicans,19' u C.glabrata,14' ü C.parapsilosis,11' i C.keyfr,9' u C.tropicalis,1 'i ise C.krusei idi.C.albicans halen en sık izole edilen kandida türüdür.Amfoterisin B en etkili antifungal ajanlardan biri olarak konumunu korumaktadır.Flukonazole artan bir direnç söz konusudur.Tüm kandida türlerinde artan direncin özellikle immunitesi zayıf kişilerde önemli bir sağaltım sorunu olduğu,bu nedenle de türlerin tanımlanması, antifungal testlerinin yapılması ve antifungal ajan seçiminde özenli davranılması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to identify 100 yeast species fungi isolated from the clinical samples sent to the microbiology laboratory of our hospital and to determine the effectiveness of various antifungals in these species in vitro. 55 of the cases were isolated from urine, 18 from respiratory tract, 12 from body fluids, 11 from blood, and 4 from other (3 wound 1 vaginal) samples. For identification purposes, yeast identification kits were used in API 20C AUX (BioMerieux, France). Of the yeast, 46 were C.albicans, 19 were C.glabrata, 14 were C.parapsilosis, 11 were C.keyfr, 9 were C.tropicalis, 1 was C.krusei. is a type of candida that is often isolated. .Amfotericin B remains one of the most effective antifungal agents. Increased resistance to fluconazole t has been shown that increased resistance in all candida species is an important treatment problem especially in immunocompromised individuals, therefore it is necessary to identify species, to perform antifungal tests and to be careful in the selection of antifungal agent.