Human papilloma virus enfeksiyonunda ve servikal kanser progresyonunda interlökin-10 'un rolü
The role of interleukin-10 in human papilloma virus infection and cervical cancer progression
- Tez No: 530479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ENDER YUMRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: HPV enfeksiyonunda ve servikal kanser progresyonunda IL-10 'un rolünü belirlemek Gereç ve Yöntem: HPV poztif olan ve olmayan 90 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yaşı, graviditesi, paritesi, abortus, smear sonucu, HPV tiplemesi, kolposkopi patoloji sonucu kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the role of IL-10 in HPV infection and cervical cancer progression Materials and Methods: 90 patients with and without HPV were included in the study. Age, gravidity, parity, abortion, smear result, HPV typing, colposcopy pathology were recorded. Statistical data were calculated according to serum IL-10 level of study patients and p 0.05).