Kadın mayosunun tasarım ve üretim açısından incelenmesi ve yeniden yorumlanması
The analysis and reinterpretation of female swimsuit in terms of the design and production processes
- Tez No: 530489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVBAHAR GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Tarihin en eski dönemlerinden günümüze insanların su ile ilişkileri Orta Çağ'da banyo kültürüne dayanmaktadır. Avrupa yıkanmayı reddederken Osmanlı'da hamam kültürü ve yıkanma vardır. Mayo kavramı ilk olarak Antik Yunan'da ''toga'' denen dikişsiz uzun beyaz çarşafların kullanımıyla M.Ö. 300'lerde hayatımıza girmiştir. İtalya'nın Sicilya Adası'ndaki harabelerde M.S.4.yüzyıl Romana Del Casale villasının mozaiklerindeki kızlar günümüz bikinilerine en yakın kıyafetlerle betimlenmişlerdir. Avrupa'da“deniz banyosu”fikri yaygınlaşmıştır. 18.yüzyılda İngiltere'de kurulan“Birleşmiş Banyo Odaları”kurulması kadınların da yüzme alışkanlığı edinmesine yardımcı olmuştur. Bir yüzme yarışmasında birinci olan ilk kadın yüzücü Annette Kellerman, döneminin erkek mayosunu giyerek, kadınların bu açıklıkta ve kullanışlılıkta mayo giymelerine öncülük etmiştir. 19. Yüzyılda yaygınlaşan kolsuz kadın mayosu 20.yüzyıla doğru ortaya çıkan Fransız, Amerikan ve Brezilya markalarıyla devrimsel bir yolculuğu başlamıştır. 1930'lu yıllara kadar pek çok kumaşla üretimi yapılan mayo, DuPont firmasının naylon kumaşı ve likra kumaşını mayo sektörüne kazandırması yüzmeye daha elverişli esneklikte tasarımların doğmasını sağlamıştır. 1946'da Louis Réard'ın iki parçalık“bikini”tasarımını ortaya koyması, 1964'te tasarımcı Rudi Gernreich'in üstsüz mayo tasarımı olan monokiniyi çıkarması oldukça tepki görmüştür. Tüm tepkilere rağmen bikini ve mayo üretimleri Hollywood ünlülerinin vazgeçilmezi olmuş ve tabuları yıkmıştır. 60'ların sonlarına doğru tığ işi örme mayolar üretilmiştir. Bugün hala tığ işi örme bikinilerin güneşlenmek için kullanıldığı görülmektedir. 80'li yıllardan sonra kapalılıktan iyice sıyrılan mayo ve bikiniler, yapay liflerle yüzmeye en elverişli hale gelmiştir. Mayo ve bikini türleri günümüzde sadece plaj için değil ünlülerin sahne şovlarında, konserlerinde kullandıkları yaygın ve vazgeçilmez ürünü haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
From the depths of the history till today, humans` relation with water has been based on the bathing culture in the Middle Age. While bathing was mostly rejected in Europe, Turkish bath culture was popular in the Ottoman Empire. The concept of“swimsuit”first arose with the use of long, white seamless sheets which were called“toga”in Ancient Greece around B.C 300. The lady visuals on the mosaics of the Romana Del Casale Villa in the 4th century B.C in Sicily, Italy, were depicted almost in the same way of today`s bikinis. Therefore, the idea of“having a bath in the sea”has been spread.“The United Bathrooms”which were founded in the 18th century in UK helped women gain the habit of swimming. Annette Kellerman, the first woman swimmer who got the first place in a swimming contest, wore a man swimsuit and thus pioneered the women to wear such comfortable swimsuits as well. The sleeveless swimsuit model which became more common in the 19th century has started its revolutionary journey with the French, American and Brasilian swimwear brands of the 20th century. The swimsuit, which was produced with many different fabric types until the 1930s, has enabled the industry to manufacture flexible designs which are more suitable to swim due to the production of the nylon and lycra fabrics of the DuPont Company. The two-piece bikini design of Louis Reard in 1946 and the monokini, topless swimsuit design of Rudi Gernreich in 1964 caused negative reactions from the society. Despite all these reactions, the bikini and swimsuit products became very popular among the Hollywood celebrities and broke those taboos. Towards the end of 1960s, knitted swimsuits were produced with the crochet needles. It can be still seen that the knitted bikinis are used to sunbathe in our day. The swimsuit and bikinis which became far from the conservative models after the 1980s has been made eligible to swim with the use of artificial fibers in the production. Nowadays the swimsuit and bikini types have been one of the most common and irreplacable clothing product not only on the beach but also in the stage performances and concerts of the celebrities.