Re-starting disused industrial buildings
Terk edilmiş endüstriyel binaların dönüşümü
  1. Tez No: 530506
  2. Yazar: LOUANGE LOUANGE AL' ETERNEL
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MOIRA VALERI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
TERK EDİLMİŞ ENDÜSTRİYEL BİNALARIN DÖNÜŞÜMÜ Bu tez, sıradan terkedilmiş endüstriyel binaların dönüşüm uygulamalarını araştırmayı ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Sıradan endüstriyel yapılar üzerine yapılan bir dizi vaka çalışması, endüstriyel altyapıların, toplum hafızası değerini kaybetmeden, çağdaş dünyaya ve ihtiyaçlara uygun bir şekilde nasıl yeniden kullanılabileceğini ve dönüştürülebileceğini göstermektedir. Vaka çalışmaları, miras olarak listelenmeyen sıradan endüstriyel yapıların bir şehri dönüştürmek ve geliştirmek için yeniden kullanılabileceğini göstermektedir. Sıradan bir endüstriyel yapının ne kadar önemli olabileceğini ve şehirlerin kentsel dokusunu nasıl etkileyebileceklerini gösteriyorlar. Sanayileşmenin azalması, içinde bulunduğumuz çevreye giderek daha fazla mimari ve kentsel atık getirdi. Sanayi, 19. ve 20. yüzyıllarda kentlerin kalkınmasında önemli bir rol oynadı ve sanayi alanındaki ekonomi ve üretim değişiklikleri, şehirlerde boş terkedilmiş endüstriyel binalar bırakarak. yenilerinin kent dışına taşımasına yol açtı. Bunların çağdaş tasarım ve ihtiyaçlara göre yeniden kullanımı, ait oldukları kentsel döngüyü düzenler, ve bazı durumlarda ise çevreyi dönüştürüp, şehirlerde mimari, ekonomik, ekolojik ve sosyal gelişmeler getirerek daha fazla enerji ve zaman kazandırır. Terk edilmiş sanayi yapıları birçok şehirde atık olarak görülmekte ve onları yok etme ya da daha önceki halleriyle muhafaza etme ihtiyacı büyük ölçüde hissedilmektedir. Ancak, bu endüstriyel binaların yeniden başlatılması sayesinde hafızalarının tahrip edilmesi önlenebilir ve onları atık olmaktan kaynak olmaya dönüştürür. Bu, küçük boyutlu bir projeden kentin tamamını etkileyebilecek bir boyuttaki projeye kadar her alanda uygulanabilecek“ölçeksiz”bir dönüşüm sürecidir. Bu geri dönüşüm sürecinde, eski ve yeni birleştirilmiştir, ancak yine de birbirinden ayırt edilebilir. Endüstriyel binaların mimarisini yeniden başlatmak (en aza indirgeme, azaltma, yeniden kullanma, doldurma, sürdürme, çıkarma, ekleme vb.), içinde bulunduğumuz çevreye yeni bir anlam kazandırarak yapılan değişiklikleri ifade eder.
Özet (Çeviri)
RE-STARTING DISUSED INDUSTRIAL BUILDINGS This thesis aims to research and analyze about practices of transformation of ordinary abandoned industrial buildings. A series of study cases on ordinary industrial buildings show how industrial infrastructures can be reused and transformed into something that suits the contemporary world and needs, without losing its value of memory for the society. The study cases demonstrate that ordinary industrial buildings, not listed as heritage can be re-used to transform and develop a city. They show how important any ordinary industrial building can be, and how they can affect cities 'urban fabrics. Deindustrialization has brought more and more architectural and urban waste in the environment we live in. Industries played an important role in cities development during the 19th and 20th century, and the economic and production changes in the industrial field led industrial buildings to relocate out of city centers, leaving empty disused abandoned industrial buildings in the cities. Reusing them according to the contemporary design and needs adjusts the urban cycle they belong to and in some cases saves more energy and time-transforming the environment and bringing architectural, economical, ecological, and social developments in cities. Abandoned industrial buildings are seen as waste in many cities, and the need to either destroy or keep them exactly as they were before, is mostly felt. However, restarting those industrial buildings can save from the destruction of their memory and change their status from being waste to resources. This practice is a“scaleless”transformation process that can be applied in any project, varying from small scale to urban scale. In that process of recycling, the old and new are combined and put together but still distinguished from each other. Restarting architecture of industrial buildings implies (minimizing, reducing, re-using, infilling, maintaining, subtracting, adding etc.) changes of the environment we live in by giving it a new meaning.