Suggestopedia yönteminin yabancı dil öğretiminde kullanılması üzerine bir meta-analiz çalışması
A meta-anlysis study on the use of suggestopedia method in language learning
  1. Tez No: 530505
  2. Yazar: NECİP TÜRKER ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma suggestopedia yöntemi ve bu yöntemin öğrencilere dil öğretiminde kullanılması üzerine yoğunlaşan bir meta-analiz çalışmasıdır. Meta-analiz, bulunan çalışmalarda çeşitli değişkenler üzerine odaklanmaktadır: Çalışmalarda kullanılan örneklemin özellikleri, çalışmaların yapıldığı ülkeler, tarihleri ve çalışma sonucunda elde edilen suggestopedia yönteminin yabancı dil akademik başarısına etkisi. Bulunan dergiler, makaleler ve tezler; Scopus, Proquest, Webofscience, Eric veri tabanlarından ve üniversite kütüphaneleri arama motorlarından ya da bizzat kütüphanelerden elde edilmiştir. Arama sonucunda toplam 249 çalışmaya ulaşılmıştır. Bulunan çalışmalar dahil edilme kriterlerine göre incelenmiş ve 36 çalışmanın meta-analizde kullanılmasına karar verilmiştir. Toplanan veriler araştırmacı tarafından değişkenlere ve açıklamalara göre tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır. İncelenen çalışmaların çoğunluğunun dergilerde yayımlanmış makaleler olduğu, çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri'nde yapıldığı, çoğunlukla lisans öğrencilerine uygulandığı ve toplam 2474 öğrenciye uygulandığı sonucuna ulaşılmıştır. Suggestopedia yönteminin 2000-2010 yılları arasında popülerliğini yitirdiği fakat 2010 yılından sonra tekrar yükselişe geçtiği anlaşılmıştır. Yapılan etki büyüklüğü ölçümleri sonucunda genel etki büyüklüğü 0,791 olarak bulunmuş ve suggestopedia yönteminin yabancı dil akademik başarısında geniş düzeyde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper deals with the results of meta-analysis which focuses on suggestopedia method and its usage on students' language learning. The meta-analysis work concerns with various variables: Features of the samples, countries of the papers, dates of the papers, effect of the suggestopedia method on foreign language success. The selected journals and articles were searched in selected databases: Scopus, Proquest, Webofscience and Eric; databases used in libraries of universities A total of 249 related papers were collected about suggestopedia. Found papers were examined according to the determined criteria for meta-analysis and 36 papers were decided to be used in the study. Collected data was tabulated by the researcher according to the variables and explained. It was found out that most of the papers examined are published articles, mostly studied in United States of America, mostly practiced on undergraduate students, and a total of 2474 students took part in the papers. It was understood that suggestopedia method lost its popularity between the date of 2000 and 2010, but it's popularity started to rise again after 2010. The effect size measurements showed that overall effect size is 0,791 and suggestopedia method is effective on an extensive level.