İran ve Türk hukukunda nikah akdi
Marriage contract in the low of Iran and Turkey
  1. Tez No: 530531
  2. Yazar: MOHAMMAD EBRAHIM DAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Nikah akdi eski zamanlardan beri varlığını sürdüren bir akittir. Nikah akdi kavramını, aile kurumu, nişan ve evlilik kavramlarıyla birlikte düşünmek gerekmektedir. Bu kavramları açıklamak için öncelikle dünyada hüküm sürmüş eski medeniyet ve kültürleri dikkate almamız gerekmektedir. Çünkü nikah akdi, her ülkeye özgü örf ve adetlere bağlıdır. Nikah hem hayatın hem de nesillerin devamı açısından önemli olması sebebiyle, hukukun en fazla ilgi duyduğu ve düzenleme yaptığı alanların başında gelmektedir. Nikah konusunda ülke'den ülke'ye bir kısım farklılıklar bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, nikah akdinin zorunlu olması dışında, bazı ülkeler'de pek önem verilmeyen bu kutsal akdin ve aile kurumunun önemini ortaya koymak ve böylece onun daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktır. Bu çerçevede günümüz İran hukukunda nikah akdini ve İslam dünyasında çeşitli tartışmalara yol açan Mut'a nikahını tartışmak ve değerlendirmek tezimizin temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Marriage is a covenant agreement has been emerged from ancient times. Also it is necessary to think about the concept of marriage with the concepts of family institution, engagement and marriage. For explaining of these concepts, firstly we need to take into account the civilizations and cultures of the old countries of the world. Since marriage is important both for life and for generations to come, it is at the forefront of the areas that the law is most interested and regulated. There are some differences in terms of marriage from country to country. The purpose of this study is to demonstrate the importance of this sacred association and family establishment, which is not so important in some countries, except that the marriage contract is compulsory, thus contributing to its better understanding. In this frame, in today's Iranian law, discussing and evaluating Mut'a marriage, which led to various discussions in the marriage contract and Islamic world, is the basis of our thesis.