Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda Anadolu'da yabancı tüccarlar
Foreign merchants in Anatolia during the Age of Assyrian Trade Colonies
- Tez No: 530532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ KUZUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yazılı belgeler tarihimizin araştırılmasında en temel kaynaklardır. Kayseri'nin 25 km. ötesinde yer alan Kültepe Höyüğü M.Ö 2. Binyıl'ın ilk çeyreğine tarihlendirilen Eski Asur lehçesiyle yazılmış çivi yazılı tablet koleksiyonuna sahiptir. Söz konusu belgelerin büyük bir kısmı Asurlu tüccarlara ait olup Asur Ticaret Kolonileri Çağı olarak adlandırılan dönem hakkında önemli bilgiler ihtiva etmektedir. Bugün sayıları 25.000'e yaklaşmış bu belgeler, Anadolu'da 2. Binyıl'ın başlarından itibaren ağırlıklı olarak Asurlu tüccarların bulunduğunu göstermektedir. Fakat metinler incelendiğinde, Asurlu tüccarların dışında Akadlı, Eblalı, Amurrulu, Subartulu ve menşei bilinmeyen başka tüccarların da Anadolu'da ticari faaliyetlerde bulundukları anlaşılmaktadır. Bu çalışmada, günümüzden yaklaşık 4000 yıl önce Anadolu'ya ticaret için gelen yabancı tüccarlar çivi yazılı belgelerden örnekler verilerek ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Written documents are the fundamental sources for investigating our history. Mound Kultepe, located 25 km far from Kayseri, has the collection of cuneiform script written in ancient Assyrian dialect which is dated to first quarter of two thousand B.C. Much of the documents concerned belong to the Assyrian merchants and contain important information about the period called the Age of Assyrian Trade Colonies. Today, the number of these documents is close to 25,000 indicating that Assyrian merchants were found predominantly in Anatolia from the beginnig of the second millenium B.C. However, when the texts are examined, apart from Assyrian merchants, Akadian, Eblaites, Amurrian, Subarian and other merchants whose origins are unknown are in commercial activities in Anatolia. In this study, foreign merchants coming to Anatolia for trade about 4000 years ago will be held through sampling from cuneiform scripts.