İvedi yargılama usulünün adalete ulaşma hakkının unsurları bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of the summary proceedings in terms of right to access to justice
- Tez No: 653960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA BURAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'na 18.06.2014 tarihli ve 6545 sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la eklenen bir maddeyle, ivedi yargılama usulü düzenlenmiştir. İvedi yargılama usulü, idari yargıda sadece belirli konulardaki davalar için öngörülmüştür. Bu usul, genel yargılama usulüne hızlı bir yargılama usulüdür. İvedi yargılamanın amacı bazı davalarda yargılamanın hızlandırılmasıdır. Bu amaçla, ivedi yargılama usulünde, sürelerin kısaltılması olmak üzere, genel yargılama usulünden farklı bazı usul kuralları getirilmiştir. Çalışmada, ivedi yargılama kavramı, ivedi yargılama usulünün kapsamı, ivedi yargılama usul kuralları çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin mahkemeye erişim hakkı ve hakkaniyete uygun yargılanma hakkı kararları ışığında ivedi yargılama usulü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary proceedings has been regulated with an article added to the Administrative Procedure Act No.2577 by the Act No. 6545 dated 18.06.2014 on Amending Turkish Penal Code and Certain Laws. Summary proceedings is only provided for the cases on specific topics, This proceedings is faster than the general proceedings. The aim of summary proceedings is to accelerate the process of trial. For that purpose, in summary proceedings, are regulated different procedural rules than general proceedings rules, including the shortening the periods. In this study, the concept of summary proceedings, the scope of the summary proceedings, the procedural rules of summary proceedings are studied. Second section of this study, summary proceedings are studied under the ligtht of the rules of European Court of Human Rights, concerned with the right of access to court, and right to a fair trial.