Ceza mahkemesi kararlarının hukuk mahkemesi bakımından etkileri
The effects of criminal court decisions on civil court
- Tez No: 530576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZMUMCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışmanın özünü, ceza mahkemesinden verilen kararların hukuk mahkemesinde görülen bir davada doğurduğu etkiler oluşturmaktadır. Bu çalışmada ağırlıklı olarak ceza mahkemesinden verilen mahkûmiyet, beraat ve ceza verilmesine yer olmadığı kararları ile hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararında varılan sonuçların hukuk mahkemesi bakımından kesin hüküm etkisi, inşaî etkisi, unsur etkisi ve delil etkisine sahip olup olmadığı üzerinde durulmuştur. Ayrıca devam etmekte olan bir ceza davasının hukuk mahkemesinde bekletici sorun yapılması ve belgede sahtelik nedeniyle görülmekte olan ceza davasının icra takiplerine etkisi ile cezayı gerektiren bir fiil nedeniyle haksız fiil zamanaşımının ceza zamanaşımı kadar uzaması konuları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the effects of the final jugdements of criminal courts on a pending lawsuit in civil court. In this regard, to which effects the criminal court judgments are binding for the civil court such as res judicata effect, modification effect, element effect and effidence effect has been examined in depth. Hence the impact of decisions such as conviction, verdict of acquittal, no need to inflict punishment and the suspension of the pronouncement of the judgement on the lawsuit at a civil court have been separately analysed. Last, but not least, the effect of a continuing criminal case on a civil case, i.e. the prejudicial issue, progress of enforcement proceedings and determining the prescreption for liability in tort, has been thoroughly assessed.