Demokratik rejimlerin çöküşünde siyasî aktörlerin rolü: 28 Şubat sürecinde Refahyol koalisyonu
The role of political actors in the breakdown of thedemocratic regimes: Refahyol coalition in the process of February 28
  1. Tez No: 530575
  2. Yazar: KEREM YAVAŞÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu tezde, 28 Şubat sürecinde hükümet yetkililerinin siyasî tutum ve davranışlarıyla demokratik rejimin çöküşünde etkin rol oynadıkları iddia edilmiştir. Demokratik rejimlerin çöküşleri konusunda özgün bir teorik yaklaşım ortaya koyan Juan J. Linz, demokrasilerin çöküş süreçlerinin kaçınılmaz olmadığını; sivil aktörlerin ellerinde, sürecin önünü alacak fırsatlar ve enstrümanlar bulunduğunu belirtmiştir. Bu bağlamda bir olaylar silsilesini ihtiva eden demokratik rejimlerin çöküşlerinde, politik sürece odaklanmayı ve bu süreçte bilhassa siyasî aktörlerin yaptıkları ve yap(a)madıklarıyla oynadıkları kritik role odaklanmayı önermektedir. Bu bakış açısıyla 28 Şubat süreci değerlendirildiğinde, hükümet yetkililerinin ellerinde bulunan imkân ve fırsatlar çerçevesinde siyasî tutum ve davranışlarının sürecin gelişiminde etkili olduğu iddiası ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study claims that government incumbents played an active role with their political attitudes and behaviors in the breakdown of the democratic regimes during the process of February 28. Juan J. Linz who has put forward an authentic theoretical approach to the breakdown of democracies has stated that the breakdown of democratic regimes is not inevitable and civilian actors have opportunities and tools which can prevent the process. In this context, he suggests focusing on the political process in which a democracy collapses and which contains a series of events, especially on the critical role which political actors play with what they do and what they do not or cannot do in this process. When the period of February 28 is considered with this point of view, it is stated that the attitudes and behaviors of government incumbents played an effective role in the development of the process in terms of the means and opportunities which they had.