Domestic energy poverty and willingness to pay for alternative energy: The case of Pakistan
Alternatif enerji için ödemek için yurt içi enerji yoksulluk ve mücadele: Pakistan örneği
  1. Tez No: 530597
  2. Yazar: MAHMUNA IFAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Güvenilir ve uygun fiyatlı enerji hizmeti, insan gelişimi ve hane halkının yaşam standardının iyileştirilmesi için önemli bir girdi faktörüdür. Bununla birlikte, Pakistan şiddetli enerji eksikliği ve elektrik enerjisini endüstri, ulaşım ve gündelik yaşama uygulama, elektrik enerjisini her alanda kullanılır duruma getirmede ciddi sıkıntılar çekmektedir. Bu çalışma, hanehalkının Pakistan'da alternatif bir enerji kaynağı için ödeme istekliliğinin (WTP) belirleyicilerini ve ayrıca, güneş enerjisi sisteminin alternatif bir enerji kaynağı olarak benimsenmesini etkileyen faktörleri araştırmaktadır. 8500 haneden toplanan Dünya Bankası verilerini sıralı logit ve ikili probit yaklaşımlarına uygulayarak araştırma soruları incelenmiştir.Sonuçlar gösteriyor ki, hane halkının alternatif enerji kaynağı için ödemeye istekliliğini (WTP) etkileyen önemli iki faktör sosyo ekonomik ve solar farkındalık karakteristikleridir Çalışmamızın sonuçlarına göre ayrıca alım gücü ve daha düşük enerji maliyetleriWTP'nin belirlenmesinde önemli diğer faktörlerdir. Dahası, ampirik analiz, elektrik kaynağının karşılanabilirliğinin ve enerji alternatifi olarak güneş ev sisteminin benimsenmesi için enerjinin daha iyi kullanılabilirliğinin önemini ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, gelişmekte olan ülkelerdeki hükümetlerin uygun fiyatlı güneş ev sistemi için politika tasarlamaları gerektiğini göstermektedir. Bu sonuçların yanı sıra, araştırmamız enerjinin daha uzun süre kullanılabilir olmasını sağlayabilecek güneş enerjisi pillerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Reliable and affordable energy service is an essential input factor for the human development and the improvement of the living standard of households. However, Pakistan has been in the grip of severe energy deficiency and under electrification. This study investigates the determinants of the household's willingness to pay (WTP) for an alternate energy source in Pakistan. Moreover, we explore the factors that affect the adoption of solar home system as an alternative energy source. Using World Bank data collected from 8500 households we applied ordered logit and binary probit approaches to examine these research questions. The results indicate that socio-economic and solar awareness characteristics significantly affect the household WTP for the alternative energy source. Moreover, we document affordability and costs saving attributes are of potential alternative source are important in determining the WTP. Further, the empirical analysis estimated the importance of affordability of electric source and improved availability of the energy for the adoption of solar home system as an energy alternative. These results imply that governments in developing countries need to design policies for the affordable solar home system. Besides our results highlight the importance of ongoing research for better solar energy batteries that could provide longer availability of the energy.