Enerji ve sürdürülebilir kalkınma; Türkiye örneği
Energy and sustainable development: The case of Turkiye
- Tez No: 860298
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Enerji ve sürdürülebilir kalkınma, günümüz dünyasının en kritik ve öncelikli konularından biridir. Enerji, modern toplumların temel direği olarak işlev görür ve ekonomik büyüme, toplumsal refah, çevresel sürdürülebilirlik gibi birçok önemli faktörü etkiler. Birleşmiş Milletler'in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SKH) içinde enerjiye yönelik hedefler, dünya genelinde sürdürülebilir bir geleceğin anahtarını sunar. Sürdürülebilir enerji, çevresel etkileri minimize eden, enerji kaynaklarını verimli kullanmayı teşvik eden ve enerji erişimini tüm toplum kesimlerine yaymayı amaçlayan bir yaklaşımı ifade eder. Bu, fosil yakıtlara dayalı enerji sistemlerinden daha temiz ve çevre dostu enerji kaynaklarına geçiş anlamına gelir. Aynı zamanda, enerjiyi daha verimli bir şekilde kullanma ve enerji sektörünü sürdürülebilir hale getirme çabalarını içerir. Enerji ve sürdürülebilir kalkınma arasındaki bu yakın ilişki, küresel düzeyde çevresel sorunların çözümü, enerji yoksulluğunun azaltılması, ekonomik büyüme ve toplumsal kalkınmanın desteklenmesi gibi bir dizi karmaşık hedefin bir araya geldiği bir noktada kesişir. Gelecekte, enerji sektörünün sürdürülebilir bir şekilde dönüştürülmesi, dünya genelinde daha yaşanabilir bir geleceğin anahtarı olacaktır. Bu bağlamda bu çalışma, enerji ve sürdürülebilir kalkınma bağlamında Türkiye'nin mevcut durumunu ve geleceğini anlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yerli ve yabancı literatürdeki kaynaklar doküman analizi kullanılarak incelenmiş ve bu çerçevede Türkiye'nin enerji konusundaki durumu ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma, Türkiye'de enerji verimliliğinin artırılması ve mevcut durumun iyileştirilmesi için belirli unsurları vurgulamaktadır. Bu unsurlar arasında sürdürülebilir enerji kullanımını teşvik etmek, enerji kaynaklarını çeşitlendirmek, ve enerji verimliliği konusunda stratejik adımlar atmak bulunmaktadır. Bu çalışmanın, Türkiye'nin enerji politikalarını daha etkili bir şekilde şekillendirmek ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak adına literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Anahtar Kavramlar: Kalkınma, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Yenilenebilir Enerji, Türkiye Enerji Politikaları Bilim Kodu: 112103
Özet (Çeviri)
Energy and sustainable development are one of the most critical and priority issues in today's world. Energy serves as the pillar of modern societies and affects many important factors such as economic growth, social well-being and environmental sustainability. Among the United Nations' 17 Sustainable Development Goals (SDGs), energy targets offer the key to a sustainable future around the world. Sustainable energy refers to an approach that minimizes environmental impacts, encourages efficient use of energy resources, and aims to expand energy access to all segments of society. This means transitioning from energy systems based on fossil fuels to cleaner and environmentally friendly energy sources. It also includes efforts to use energy more efficiently and make the energy sector sustainable. This close relationship between energy and sustainable development intersects at a point where a number of complex goals come together, such as solving environmental problems at the global level, reducing energy poverty, supporting economic growth and social development. In the future, transforming the energy sector in a sustainable way will be the key to a more livable future around the world. In this context, this study was carried out to understand the current situation and future of Turkey in the context of energy and sustainable development. Sources in domestic and foreign literature were examined using document analysis and within this framework, Turkey's situation on energy was tried to be revealed. The study highlights certain elements to increase energy efficiency in Turkey and improve the current situation. These elements include encouraging sustainable energy use, diversifying energy sources, and taking strategic steps towards energy efficiency. It is thought that this study will contribute to the literature in order to shape Turkey's energy policies more effectively and achieve sustainable development goals. Key Terms: Development, Sustainable Development Goals, Renewable Energy, Turkey Energy Policies Science Code: 112103