Liberal criticism toward the unionist policies during the Great War: Ali Kemal and the Sabah / Peyam-ı Sabah newspaper
Birinci Dünya Savaşı sırasındaki ittihatçı politikalarına yönelik liberal eleştiriler: Ali Kemal ve Sabah / Peyam-ı Sabah gazetesi
- Tez No: 530607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
1914'ten 1918'e kadar süren Birinci Dünya Savaşı Türkiye tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Bununla birlikte Milli Mücadele ile karşılaştırıldığında Birinci Dünya Savaşı'ndaki Osmanlı deneyimi görece daha az araştırılan bir alan olarak kalmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nu Birinci Dünya Savaşı sırasında yöneten İttihat ve Terakki Cemiyeti bir askeri diktatörlük kurmuş ve muhalefeti sıkı bir sansür altında tutmuştur. Mütareke döneminde politik baskının kalkması üzerine, basın savaş zamanındaki politikaların ve sonuçlarının eleştirildiği bir platform haline gelmiştir. Bu nedenle bu çalışmanın ana hedefi muhaliflerin önde gelen bir gazetesi olan Sabah (Ocak 1920'den itibaren Peyam-ı Sabah ismini almıştır) gazetesinin Mütareke dönemi sırasında Birinci Dünya Savaşı'na bakış açısının analiz edilmesidir. Bu çalışmada özellikle Sabah gazetesinin Birinci Dünya Savaşı ve bu felaketin sorumluları konusundaki analizleri üzerinde çok etkili olduğu bilinen başyazarı ve Mütareke yıllarının ikonik bir figürü olan Ali Kemal Bey'in görüşleri vurgulanacaktır. Ayrıca bu çalışmada o yılarda İttihat ve Terakki'nin liberal muhalifleri için başlıca tartışma ortamı haline gelen Sabah'ın yaydığı görüşler tartışılacaktır. Sabah'ın söylemi dört ana başlık altında incelenecektir: iç politika, dış politika, savaş ekonomisi ve Gayrimüslimlere dair politikalar. Birçok Türk milliyetçisi yazar tarafından hain olarak addedilmesine rağmen, Ali Kemal'in ittihatçı lider kadroya dair bariz eleştirileri zamana dayanmış ve kısmen Cumhuriyet dönemi tarihyazımı tarafından da kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The First World War that lasted from 1914 to 1918 occupies an important place in Turkish History. However, in comparison with the Turkish War of Independence, Ottoman experience of the Great War remains a relatively under-researched area. The Committee of Union and Progress (CUP), which ruled the Ottoman Empire during the War, constituted a dictatorship and kept the opposition under strict censorship. During the armistice period, political pressure was lifted and the press became a platform for criticism about the wartime policies of the Unionists and its consequences. Therefore, this study primarily aims to analyze Sabah (from January 1920 onwards published as Peyam-ı Sabah), a leading newspaper of the opposition, with regard to its perspective on the War during the armistice period. The emphasis of the study will be on the editor-in-chief of the paper, Ali Kemal, an iconic figure of the period, who had been very influential especially in Sabah's analyses regarding the War and the figures who were responsible in this debacle. This study is also discussing the view propagated by Sabah, which at the time became a major platform for liberal opponents of the CUP. Sabah's discourse has been examined in terms of four key themes, namely domestic policy, foreign policy, wartime economy and policies regarding the non-Muslims. Despite being deemed to be a traitor by many Turkish nationalist authors, Ali Kemal's blatant criticisms on the Unionist leadership proved to be resilient and parts of it were later adopted by the historiography of the Republican period.