The effect of social identity on decision makingof negotiation outcome
Müzakere sırasında karar vermeye sosyal kimliğin etkisi
  1. Tez No: 530614
  2. Yazar: AYŞE BÜŞRA TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA AYDIN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sosyal kimlik bulunduğu bağlama göre bireylerin algı ve davranışlarını etkilemektedir. Bu sebeple, çatışma ve çatışma çözümü süreçlerinde de etkin olması beklenir. Bu çalışma bireylere sosyal kimlikleri hatırlatıldığında bunun müzakere sırasındaki karar alma mekanizmalarını nasıl etkilediğini incelemektedir. Deneysel yöntem kullanılan çalışmada, belirli bir sosyal kimlikle uyarılan katılımcılar müzakere sırasında risk alma veya riskten kaçınma davranışları üzerinden kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Davranışların olası değişimlerini gözlemlemek için iş, siyaset ve okul gibi farklı müzakere bağlamları sunuldu. Sosyal kimlikleri hatırlatılan katılımcıların her bağlamda daha kayıp reddeden bir tavır almaları beklenmektedir. Takiben, Grup Bağlılık ölçeği manipülasyon kontrolü için kullanıldı. Bazı ek kontrol değişkenleri Çatışma Yönetim Tipi ölçeği; Kağıtçıbaşı'nın Benlik Tipi ölçeği, ve Rotter Denetim Odağı ölçeği ile ölçüldü. Çalışma sonuçları üç bağlamın hiçbirinde gruplar arasında kayıp kaçınma davranışında fark olmadığını gösterdi. Çalışmanın katkıları literatür bağlamında tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Social identity influences the perception and action of individuals based on the context they are found in. Therefore, it is expected to be effective on conflict and the conflict resolution process. The present study examined whether reminders of social identity influences decision-making of individuals in a negotiation context. In an experimental design, participants who were primed with a social identity (n=81) were compared with a control group (n=83) with regards to their loss averse behavior in a negotiation task. Various negotiation contexts such as business, political and school contexts, were provided in order to observe the change in behavior. Participants reminded of their social identity were expected to present more loss averse behavior in each context. Participants additionally received the Group Integration Scale for manipulation check purposes. Several other control variables were measured via the Conflict Management Style scale; Kagitcibasi Self-Construal Scale, and the Locus of Control scales. Results revealed that across the three contexts, there were no differences between the experimental and control conditions in terms of their loss averse behavior. The implications of the findings are being discussed within the literature.