Çalışanlarda güç mesafesine bağlı olarak prosedür adaleti algısı ve yönetici tatmini, iş arkadaşlarından tatmin, iş tatminine ilişkin İskenderun'da öğretmenler üzerine yapılan bir araştırma
A research with teachers in iskenderun on employees' procedural justice perception and, satisfaction from managers, coworkers and, job based on power distance
  1. Tez No: 530673
  2. Yazar: KAZIM DEMİRER
  3. Danışmanlar: PROF. MURAT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Güç mesafesi ve prosedür adaleti işletmelerimizde iş tatmini üzerinde etkili olduğu düşünülen iki konudur ve bu nedenle araştırmaya değer görülmüştür. Bu araştırmada, prosedür adaleti ile iş tatmini arasındaki ilişkilerde güç mesafesi ve kişisel özelliklerin rolünü incelemek amaçlanmıştır. Araştırma amaçlarına göre iş, yönetici ve iş arkadaşlarından tatminin bağımlı değişkenler olduğu öğretmenler ile bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırma kapsamındaki okullarda çalışan öğretmenlerden soru formu yoluyla kapalı uçlu sorular ile birincil veri elde edilmiştir. Veriler, nicel teknikler ile incelenmiştir. Güç mesafesi, prosedür adaleti, yöneticilerden tatmin, iş arkadaşlarından tatmin ve bir bütün olarak iş tatmini için ayrı ölçekler kullanılmıştır. 440 öğretmenden alınan veri, yapısal eşitlik modellemesiyle analiz edilmiştir. Ölçeklerden alınan verilerin önce faktör analitik değerlendirmeleri yapılmıştır. Ardından, yol analizleri ile uyum iyiliği kabul edilmiş araştırma modeli üzerinde doğrusal, aracı ve fark testleri yapılmıştır. Araştırma modelimizdeki bağımlı endojen değişkenler, kabul edilebilir düzeyde etkiye işaret eden R-kare değerleri üretmiştir. R-kare değerleri yönetici kaynaklı iş tatmini için 0,63, iş arkadaşları kaynaklı iş tatmini için 0,39 ve bütün iş tatmini için 0,47 bulunmuştur. Bulgulara göre; prosedür adaletinin güven boyutu iş arkadaşlarından tatmini, yönetici kaynaklı iş tatminini ve bir bütün olarak iş tatminini olumlu etkilemektedir. Dağıtım ve süreçler boyutu, iş arkadaşlarından tatmini ve bir bütün olarak iş tatminini olumlu etkilemektedir. Güç mesafesi algısı, iş arkadaşları kaynaklı iş tatminini olumlu, yöneticiden kaynaklanan iş tatmini ve bir bütün olarak iş tatminini olumsuz etkilemektedir. Dağıtım ve süreçler boyutunun yöneticiden kaynaklı iş tatminine olumlu etkisinde güç mesafesinin kısmi pozitif aracı etkisi bulunmaktadır. Güç mesafesinin yönetici kaynaklı iş tatmini ve bütün olarak iş tatminine olan olumsuz etkisinde master derecesi sahibi olmanın olumlu fark oluşturduğu gözlenmiştir. Yanısıra, prosedür adaletinin iş arkadaşları kaynaklı iş tatminine olumlu etkisi üzerinde master derecesi sahibi olmanın olumlu etkisi bulunmaktadır. Araştırma bulgularının araştırma amacına hizmet ettiği düşünülmektedir. Özellikle güç mesafesi algısının aracı etkisi sayesinde prosedür adaleti ile iş tatmini arasındaki ilişkinin açığa çıkmasının ilgili araştırma literatürüne katkıda bulunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Power distance and procedural justice are two topics considered to be affecting job satisfaction in our companies and that is why they deserve to be researched. In this research it was aimed to examined the role of personal characteristics and power distance orientation in the relationships between procedural justice and job satisfaction. A field survey was executed having teachers as subjects and job satisfaction, satisfaction from managers and coworkers are dependent varibles as to the research objectives. Primary data was gathered by using questionnaire with closed ended questions from the schools in survey span. The data was analyzed by using quantitative analysis techniques. Separate scales for power distance, procedural justice, satisfaction from managers, satisfaction from friends at work and job satisfaction as a whole were used. Data gathered from 440 teachers were analyzed by using structural equation modeling. Data gathered by using scales were factor analyzed first. Then, direct and mediating effects and group difference tests were implemented on the model having acceptable goodnes of fit indices by using path analysis. The dependent endogenous variables in our research model produced R-square values indicating acceptable levels of effect. R-square value was found to be 0,63 for satisfaction from manager, 0,39 for satisfaction from friends at work and 0,39 for job satisfaction as a whole. Regarding findings, trust dimension of procedural justice has positive effect on satisfaction from friends at work, satisfaction from managers and job satisfaction as a whole. Distribution and procedures dimension has positive effect on satisfaction from friends at work and job satisfaction as a whole. Power distance perception has positive effect on satisfaction from friends at work and negative effect on satisfaction from managers and job satisfaction as a whole. Power distance has positive partial mediating effect on distribution and procedures dimension's effect on satisfaction from managers. Having a master degree was observed to have positive effect on power distance perception's negative effect on satisfaction from managers and job satisfaction as a whole. Besides, there is a positive effect of having a master degree on procedural justice's positive effect on satisfaction from friends at work. It is considered that research findings served for research objectives. Especially uncovering the relationship between procedural justice and job satisfaction by mediating effect of power distance considered to contribute to the related research literature.