Türk sinemasında göç temalı filmler ve kadın olgusu
Immigrotion theme films and women in Turkish cinema
  1. Tez No: 530679
  2. Yazar: SIRRI CEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONCA YUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tarihsel süreç göz önünde bulundurulduğunda göç olgusunun bireyden bireye ve dahi toplumdan topluma farklı anlamlar çağrıştırdığı gerçeği görülür. Bu durum, göç olgusunu içinde barındırdığı çeşitlilikle, karmaşık bir yapıya dönüştürerek uluslararası bir sorun haline getirmiştir ki böylece, dünyada birçok ülke göç hareketlerinden eş zamanlı ve gözle görülür bir şekilde etkilenir olmuştur. Göç eden kişilerin sosyal ve fiziki çevrelerinde meydana gelen değişmeler şüphesiz ki beraberinde yeni adaptasyon sorunlarını da getirmektedir. Zaman ve mekân değişiminin zorunlu kıldığı“biraradalık”önceleri bir“filtration”tesiri yaratsa da bir müddet sonra göç eden kişileri var olma adına yaşayacağı topluluğa yeniden uyum süreciyle birleştirmektedir. Bu süreç pek tabi birçok sorunun da habercisi sayılmaktadır. Öyle ki insanların hali hazırda konakladıkları yerden bir başka yere gitmeleri durumu, sosyolojik ve psikolojik nedenleriyle derin travma süreçlerini mümkün kılmaktadır. Bu travma, olumsuz ortamı sonrasında yeni değişimleri de beraberinde getirip insanın benliğini bulmasını sağlayabilir. Şüphesiz ataerkil normların etkisi altında yetişmiş birey ve bu normların çevrelediği toplum yapısı içinde kadın olmak farklı anlamlar çağrıştırmaktadır. Dolayısıyla kadının yaşadığı çetrefilli göç süreci ve sonrasında yaşayacağı durumlar da göçün niteliğine göre farklılık arz etmektedir. Çalışmamızın da tam bu noktada şekillendiğini söyleyebiliriz. Çalışma kavramsal boyut itibariyle göç olgusunun sebebi üzerine konuşlandırılmıştır. Ardından göçün nedenlerini, geçmişten bugüne Türkiye'nin göç hareketliliğini ve kadının toplumdaki yeri, bağlam bütünselliğinde anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bu yapılırken özellikle toplumsal konjonktürden beslenebilen sinema, dönemsel zihniyetin barındırdığı kökleri görebilmek adına yansıtıcı bir unsur olmuştur. Sinema, kadın ve göç ekseninde seyreden çalışmamız özellikle anlatısal ve görsel olarak kadın algısını irdeleyen film analizleriyle şekillenmiştir. Görülen o ki, kimileri için yeni bir hayatın habercisi olan göç, kimileri için ise zulmün ve acının ta kendisiydi…
Özet (Çeviri)
When considering the historical process, we are confronted with the fact that the phenomenon of immigration is evoking different meanings for individual and society. This situation has made the phenomenon of migration with the variety it contains an international problem by transforming it into a personal structure. So that, many countries in the world have been affected simultaneously and visibly from the migration movements. Undoubtedly, changes in the social and physical environments of migrants also brings with it new adaptation problems. The“coexistence”that time and space change requires, creates a“filtration”effect at first. After a while, this“coexistence”unites the immigrant community with the integration process again for existence again. This process is, of course, considered to be a sign of many problems. Such that, the situation of people go to another place from where they are already stay causes deep trauma and its processes in terms of sociological and psychological origins. The intent of the trauma process here should not only be negatively understood. The trauma, which is described as a shocking condition, can bring new changes with it and help people find their self. Undoubtedly, being an individual trained under the influence of patriarchal norms and being a woman in the society structure that these norms surround are evoking different meanings. Therefore, the situation in which the woman lives, and the situations that she will live after, are different according to the immigration nature. We can say that our work is also shaped at this point. The study is based on the notion of migration in conceptual dimension. Then, reasons for migration, Turkey's immigration mobility from past to present and the place of woman in society as a gender formation have been tried to be understood in context integrity. While this is done, especially cinema, which can be fed from the social conjuncture, has become a reflective element in order to be able to see the roots of the periodical mentality. Our study which is continued on the axis of cinema, women and migration has been shaped by film analyzes that examine narrative and visual sense of female perception. It is apparent that for some people the immigration was a reporter of a new life, for others it was the persecution and suffering itself ...