Elektrik piyasasında tüketici ve tüketiciye yansıtılan maliyet unsurları
Consumers in electricity market and the cost elementsthat effect the consumers
- Tez No: 530678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAKOCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Elektrik piyasasının karmaşık ve dinamik yapısı nedeniyle güçsüz ve sözleşme şartlarını belirlemede etkisiz kalan tüketiciler faturalarda yansıtılan maliyet unsurlarına katlanmak zorunda kalmaktadır. Bu çalışmada, elektrik piyasası mevzuatında tüketicinin yeri, taraf olduğu sözleşmeler ve bunun neticesinde faturalara yansıtılan maliyet unsurları incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde elektrik piyasasına ve elektrik piyasasından doğan faaliyetlere değinilmiştir. İkinci bölümde ise bu faaliyetlere tüketicinin hangi şekilde dâhil olduğu, uygulamada sıklıkla taraf olduğu sözleşmeler; elektriğin hukuki niteliği, kamu ve evrensel hizmet özelliği, sözleşmelere idarenin etkisi ve sözleşme yapma mecburiyeti irdelenmiştir. Üçüncü bölümde faturalar aracılığı ile tüketiciye yansıtılan tartışmalı maliyet unsurlarına değinilerek, güncel içtihatlar ve kanun değişikliklerinin sonuçlarına değinilmiştir. Sonuç itibari ile elektrik piyasasında ve mevzuatında ifade edilen her tüketicinin 6502 sayılı Kanun kapsamında tüketici olmadığı, bu nedenle TKHK' nın sağladığı özel korumalardan yararlanamayacağı ve ayrıca detaylı olarak bu alanda tüketiciye yansıtılan maliyet unsurları belirlenmiştir. Aynı zamanda bu bedeller için farklı yönde içtihatlara ve karışıklığı gideren köklü yasal değişikliklere de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electricity market, the consumers who are weak and who stays ineffective during the settlements of the agreements have to endure the cost elements reflected through the invoices because of complicated and dynamic structure. In the first section of the study; electricity market and activities arising from the electricity market were addressed and in the second section; the areas where the consumer must be involved in these activities, the agreements that the consumer becomes a party often, the legal qualification of the electricity, public and universal service feature and the effect of the administration on the agreements were examined, within the scope of the obligation to enter into an agreement. In the third section, the debated cost elements that effect consumers through invoices were addressed as well as the current case law and the consequences of the law amendments. As a result, it is determined that in electricity market, not every consumer is evaluated in scope of the Law on the Protection of the Consumer numbered 6502 and therefore they are not able to utilize the special protection provided by the law. At the same time, these prices also lead to confusion in case law, therefore at the end, law-makers have made fundamental legal amendments. In this study; the consumers in electricity market legislation was examined in scope of the Law on the Protection of the Consumer numbered 6502, together with the agreements and the related cost elements in the invoices.