Eğitim fakültesi öğrencilerinin mesleki kişilik tipleri ile beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between faculty of education students' vocational personality types and five factor personality traits
- Tez No: 530698
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, eğitim fakültesi öğrencilerinin beş faktör kişilik kuramına dayalı kişilik özelliklerinin, mesleki kişilik tipleriyle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2016-2017 Bahar yarıyılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesinde eğitimini sürdüren 323 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında öğrencilerin mesleki kişilik tiplerinin belirlenmesinde“Mesleki Kişilik Envanteri”kullanılmıştır. Öğrencilerin kişilik özelliklerinin ölçülmesinde ise“Beş Faktör Kişilik Özellikleri Testi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find the relationship between faculty of education students' occupational personality types and five factor personality traits. The sample of the study was 323 students who continued their education at Inonu University Faculty of Education in spring semester of 2016-2017. In this research“Vocational Personality Types Inventory”was used to collect data about students' occupational personality types.“Big Five Inventory (BFI)”was used to determine personality traits.