Margaret Atwood'un 'Damızlık Kızın Öyküsü' ve Ayşe Kulin'in 'Tutsak Güneş' adlı distopik eserlerinde kadın izleğinin karşılaştırılması
A comparative study of woman theme in Margaret Atwood's dystopic novel 'The Handmaid's Tale' and Ayşe Kulin's dystopic novel 'Tutsak Güneş'
- Tez No: 530703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİKA ŞEYDA ÜLSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada amaç, Margaret Atwood'un“Damızlık Kızın Öyküsü”ve Ayşe Kulin'in“Tutsak Güneş”adlı distopik eserlerinde kadın izleğini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmada kadın yazarların kurguladığı feminist distopyalarda kadın izleğinin hangi yönleriyle ele alındığı konusunda bulgular, feminist eleştiri yöntemi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Benzer ve farklılıklar tespit edilmiştir Her iki eserde kadın izleğinde, eğitim, giyim, şiddet ve erkek egemen toplumda evlilik, boşanma ve çalışma hayatı alanlarında benzer ve farklılıklar olduğu görülmektedir. Kadınların ataerkil toplum düzeninde bu açılardan cisimleştirildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze woman theme comparatively in two dystopic novels, Margaret Atwood's“The Handmaid's Tale”and Ayşe Kulin's“Tutsak Güneş”. In the study, indications about the ways that the authors adress the problem in women theme in these two dystopia has been reviewed. And also, similarities and differences has been determined. In both novels, education, dressing, violence and marriage, divorce and work life in public patriarchy exist in both similar and different ways. It is determined that women are embodied in public patriarcy.