Halidîliğin Haznevî kolu, Abdurrezzak Halîlî ve halifeleri
Khaznawi arm of the Khalidism, Abdurrezzak Khalili and his Khalifs
- Tez No: 530704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TENİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın konusu Halidîliğin Haznevî koluna mesup olan Abdurrezzak Halîlî ve Halifelerinin hayatlarının incelenmesidir. Araştırmanın amacı Abdurrezzak Halîlî'nin hayatı, ilmî kişiliği, irşâd hizmetleri, tasavvufa dair görüşleri ve halifelerinin tespit edilmesidir. Bu çalışmanın sonunda Abdurrezzak Halîlî'nin İslamî ilimleri tahsil ederken tasavvufi eğitimini tamamladığı, Mardin ve çevresinde elli yıl boyunca ders verdiği, çok sayıda ilim adamı ve halife yetiştirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca kan davalarının önüne geçmesi, gayr-i müslimlerle olan iyi ilişkileri, mütevazi kişiliği ve tasavvufî yaşantısı onun en bariz vasıflarından olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the lives of Abdurezzak Khalili and his caliphs who are members of khaznawi branch of Khalidism. The main purposes of the study are to examine Abdurezzak Khalili's life, his scholarly personality, acts of showing the true path, and thoughts about mysticism and to determine his caliphs who are members of his sect. This study finds out that Abdurezzak Khalili completed his Sufi training while he was studying Islamic sciences, he had taught in Mardin district for 50 years, and he trained lots of scholars and caliphs. It is also determined that his preclusion of many feuds, good relations with non-Muslims, humble personality, and Sufi life style were his most apparent features.