The Search for self: The identity problem of the heroines in the early novels of Margaret Drabble
  1. Tez No: 12568
  2. Yazar: SEVAL ÇAKIR (BEKTÖRE)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA MENTEŞE(BATUM)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ill ÖZET Hızla değişmekte ve gelişmekte olan dünyada, yeni kuşak kadınların toplum yaşamına girdiklerinde ve çeşitli sorumluluklarla karşılaştıklarında bocaladıkları görülmektedir. Bu kadınlar, toplumun onlar için çizdiği kalıplardan, geleneksel kadın rolünden kurtulmak istemekte ve böylece kişilik çatışmasına düşmektedirler. Margaret Drabble (1939 - ) çağdaş romancılar arasında çağdaş kadının sorunlarını işleyen, ve kadın kahramanlarını çok canlı bir şekilde, tıpkı gerçek yaşamda görüldükleri gibi yaratan en önemli kadın yazarlardan biridir. Margaret Drabble'ın altmışlı yıllarda yazdığı ilk beş romanı kadın kahramanlarının kişilik kazanma çabalarını anlatır. Drabble, kişilik sorununun yanısıra, eğitimli modern kadınların sorunları olan jş, kariyer, evlilik, hamilelik ve annelik gibi sorunları da kadın gözüyle ele alır. Drabble, yukarıda bahsedilen sorunları kişilik kazanma yolundaki basamaklar olarak görmektedir. Böylece altmışlı yıllarda yazdığı beş roman, aşamalı olarak her bir basamağı içine almakta ve birinci romanda ortaya konan kişilik problemi beşinci romanda çözümlenerek sonuçlanmaktadır. Bu tez, bir giriş bölümü, üç ana bölüm ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde kısaca 20. yüzyılda sosyal yaşam, politika ve edebiyat konularında bilgi verilmiş; Margaret Drabble'ın edebiyat dünyasındaki yeri ve önemi ile bu çalışmanın amacı belirtilmiştir.IV Ana bölümlerde romanlar, kadın kahramanların kişilik kazanmadaki aşamalı gelişmelerini ortaya koyma amacıyla kronolojik sırayla incelenmiştir. Birinci bölümde Drabble'ın ilk iki romanı olan A Summer Bird-Cage (Bir Yazlık Kuş Kafesi) (1963) ve The Garrick Year (Garrick Yılı) (1964 ) incelenmiş ve bu romanlarda Drabble'ın“kişilik sorunu”nun boyutlarını araştırmakta olduğu bulunmuştur. ikinci bölümde incelenen Drabble'ın üçüncü romanı The Millstone (Değirmentaşı) (1965), toplumdaki“kadın kişiliği”hakkında kalıplaşmış kavramlara karşı çıkan bir kadın kahramanı gözler önüne sermektedir. Üçüncü bölümde incelenen Jerusalem the Golden. (Altın Kudüs) (1967) ve The Waterfall (Çağlayan) ( 1969 ) da Drabble, kişilik kazanmanın bedelinin gayrimeşru bir ilişki olduğu karışık bir durumu anlatmaktadır. Margaret Drabble ilk kez beşinci romanında şekilsizlikten yola çıkarak kişiliğini bulmuş bir kadın kahraman yaratmıştır. Sonuç bölümünde Margaret Drabble'ın incelediğimiz ilk beş romanındaki kadın kahramanların kişilik kazanma çabalarında ne derece başarılı oldukları anlatılmıştır. Bu çalışmanın sonunda, Drabble'ın ilk beş romanının temalarındaki gelişmenin, kadın kahramanların kişiliklerinin gelişmeleriyle orantılı olduğu saptanmıştır. İlk romanın kadın kahramanı kişilik karmaşası ve çelişkilerle dolu bir karakter olarak tanımlanmıştır. Daha sonraki romanların kadın kahramanlarının değişik fakat artan düzeylerde kendi kişiliklerini buldukları saptanmıştır. Beşinci romandaki kadın kahramanın kendini tanıması ve kişiliğini kazanmasıyla, Drabble'ın“kişilik”teması bir sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In a rapidly changing world, the new generation of women are con fused as they enter the public world and face responsibilities. They want a release from the traditional role in which the society casts them, thus they fall into a confusion of identity. Margaret Drabble (1939- ) is the most remarka bly distinguished co-ntemporary novelist who deals with the problems of the contemporary women and who creates women vividly as they are seen in real life situations. The early novels of Margaret Drabble tell of the struggle of the he roine toward identity. Her heroines suffer confusions about the self. Along with the problem of identity, Drabble also deals with the problems of educat ed modern women such as work, career, education, marriage, pregnancy and motherhood from a female point of view. Drabble deals with the problems mentioned above as the steps toward identity, thus her five 60s novels gradually cover each step and the identity problem which is exposed in the first novel concludes in the fifth novel. As a matter of fact, the heroine of the fifth novel is released from her confusions about the self and she achieves self-recognition and maturity. This thesis consists of an introductory chapter, three main chapters and a concluding chapter. In the introduction, the social, political and literary background of the twentieth century and the significance of Margaret Drabble in the literaryVI scene is briefly given. In the main chapters, the novels are studied according to chronologi cal order in order to show the gradual development of the heroines toward identity. In the first chapter of this study Drabble's first two novels - A Summer Bird-Cage (1963) and The Garrick Year (1964) - are examined and it is found out that Drabble explores the dimensions of the identity problem in these novels. Drabble's third novel The Millstone (1965), which is examined in the second chapter, reveals a heroine who challenges standard conceptions of female identity. Rosamund of The Millstone successfully combines her career with motherhood and creates a different woman character. She both writes a Ph.D. thesis and bears an illegitimate child. In Jerusalem the Golden, as well as in The Waterfall (1969), Drabble describes a dilemma in which intimacy is the cost of identity. Thus these two novels are studied in the third chapter. InHer fifth novel, for the first time, Drabble creates a woman, who pro ceeds from shapelessness to identity without the emotional sacrifice of a Rosamund or a Clara. The closing chapter reaches the conclusion that the themes of Drab ble's early novels progress as the heroines progress towards identity. The heroine of the first novel is depicted as full of conflicts and in a confusion of identity. The following heroines achieve an identity in various degrees and as the heroine of the fifth novel reaches maturity and achieves an identity at the end of the novel, the“identity”theme comes to a conclusion.